După calificarea ratată de la Belgrad, roș-albaștrii primesc și o lovitură grea din partea arbitrajului, de data aceasta în Liga I. În data de 12 august 2015 la ora 21.45 a avut loc meciul Stelei  împotriva echipei giurgiuvene (Astra Giurgiu), meci în care Stelei i-au fost anulate nu mai puțin de 3 goluri valabile. Cireașa de pe tort a venit în minutul 69, când căpitanul Astrei, C. Budescu (Sărmăluță Budescu) a făcut un gest total nesportiv, lovindu-l pe portarul Stelei (Cojocaru), gest sancționat printr-un banal cartonaș galben. „Stimabilul” domn Colțescu alături de mica lui trupă de arbitrii și-a arătat „colțișorii” în dezavantajul echipei bucureștene.

Imediat după cel de-al doilea gol al celor de la Astra, Gigi Becali a părăsit dezamăgit tribuna simțindu-se jignit de ceea ce au făcut arbitrii. Golurile echipei din Giurgiu au fost date de D. Alibec în minutul 52 și C. Budescu prin penalty-ul din minutul 61. Cartonașele galbene au dominat echipa gazdelor (6 cartonașe), #Steaua primind doar 3.

Prima întâmplare de această natură?

Nu este prima dată când echipa Stelei este defavorizată de decizia arbitrajului . În 2013, în meciul cu FC Schalke 04, fostul atacant al Stelei, F. Piovaccari a încasat un pumn în cap de la portarul germanilor Fahrmann , iar arbitrul (Bas Nijhuis) a considerat că incidentul nu trebuie sancționat cu o lovitură de la 11 metri.

În 2014, etapa a 12-a din campionat, în meciul dintre Steaua și ASA Târgu Mureș, Steaua a fost din nou ținta unui prost arbitraj: o serie de faulturi grave trecute cu vedere de arbitrul Istvan Kovacs, incindente care, pe lângă că au dus jucători precum Rusescu și Keșeru  în stare gravă, puteau fi decisive pentru soarta meciului care s-a încheiat cu victoria ASA cu 1-0.

Este FCSB o victimă sau este o pură întâmplare că arbitrul este de-a dreptul orb în fața unor incidente de-a dreptul evidente? Cu siguranță nu este prima întâmplare de genul acesta, dar Steaua, cu siguranță pare să treacă printr-o perioadă mai dificilă acum. Rezultatul cu norvegienii de la Rosenborg de săptămâna viitoare poate scoate Steaua din acest șir de ghinioane din ultima vreme. (Și asta doar dacă vor avea un bun arbitraj). #Liga 1 #Fotbal