Barcelona şi Sevilla au oferit un festival de goluri în Supercupa Europei, catalanii fiind cei care au ridicat trofeul deasupra capului. Deţinătorii Champions League au câştigat cu 5-4, în prelungiri, cu un gol târziu al lui Pedro, după ce au avut un avantaj de trei goluri de-a lungul partidei.

Primul gol a venit foarte devreme, în minutul 3, după o lovitură liberă de la marginea careului, executată excelent de Banega în poarta lui Ter Stegen. Barcelona a răspuns rapid prin Messi, în minutul 7, cu un gol parcă "tras la indigo". În minutul 15, argentinianul reuşea dubla, cu un gol superb, tot din lovitură liberă, iar Rafinha îi aducea pe catalani la un avantaj de două goluri în finalul primei reprize (44'), dintr-o pasă inventată de Suarez.

Barcelona a început a doua repriză "ca din tun", iar echipa lui Unai Emery părea victimă sigură, după golul uruguayanului Luis Suarez, din minutul 52. Sevilla însă a redus repede din handicap, Reyes având să marcheze la doar cinci minute, din assistul lui Vitolo (57'), şi să aducă puţină speranţă pentru fanii andaluzilor. Speranţele acestora au crescut în minutul 72', când Kevin Gameiro a transformat un penalty, dictat pentru un fault al lui Mathieu. Peste 10 minute, revenirea avea să fie completă, când Immobile şi Konoplyanka, doi jucători transferaţi în această vară, au creat faza golului egalizator. Meciul a intrat în prelungiri, cu un scor neverosimil, 4-4.

Pedro, aproape de o despărţire de catalani, a marcat golul decisiv, în minutul 115, după o respingere a lui Beto. Până la finalul partidei, Sevilla a mai avut două şanse mari de a duce meciul la penaltiuri, însă Coke şi Rami au ratat agonizant.

Este a cincea Supercupă a Europei pentru catalani, care o egalează astfel pe AC Milan în topul echipelor ce au câştigat de cele mai multe ori trofeul.

ECHIPELE DE START:

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen, Dani Alves, Pique, Mascherano, Mathieu, Rakitic, Busquets, Iniesta(c), Messi, Suarez, Rafinha. Rezerve: Pedro, C. Bravo, Bartra, Sandro Ramirez, Munir, Sergi Roberto, Adriano Correia.

Sevilla (4-2-3-1): Beto, Coke, Rami, Krychowiak, Tremoulinas, Krohn-Dehli, Banega, Jose Antonio Reyes, Iborra, Vitolo, Gameiro. Rezerve: Sergio Rico, Immobile, Kakuta, Luismi Sanchez, Denis Suarez, Konoplyanka, Mariano. #UEFA Champions league #Fotbal