Arsenal a câştigat primul trofeu al sezonului în Anglia, reuşind s-o învingă pe Chelsea cu scorul de 1-0, pe stadionul Wembley. Este al doilea an consecutiv în care echipa lui Wenger câştigă supercupa Angliei, sezonul trecut impunându-se clar în faţa lui Manchester City, 3-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Oxlade-Chamberlain în minutul 24, cu un şut imparabil din interiorul careului, în vinclul porţii lui Thibaut Courtois.

Aceasta a fost prima victorie a lui Wenger în faţa lui Mourinho după nu mai puţin de 13 meciuri directe. Rivalitatea dintre cei doi este binecunoscută, sezonul trecut fiind la un pas de bătaie.

De asemenea, tunarii nu marcaseră în ultimele cinci meciuri directe împotriva echipei portughezului, de aproximativ 500 de minute.

Petr Cech şi-a făcut debutul oficial în tricoul lui Arsenal, tocmai împotriva echipei la care a apărat 11 ani şi de la care s-a transferat în această vară, pe suma de 10 milioane de lire sterline. Cehul a avut o intervenţie crucială în minutul 70, la o lovitură liberă executată foarte bine de Oscar.

De asemenea, Chelsea a mai ratat două ocazii mari prin Ramires (36') şi Hazard (61'), însă diferenţa de scor putea fi mai mare în favoarea lui Arsenal, dar Cazorla (86') şi Gibbs (90+3) nu l-au putut învinge pe Courtois în finalul partidei.

După decernarea trofeului a avut loc o fază controversată care i-a implicat pe cei doi manageri. Mourinho a salutat toată echipa adversă şi îl aştepta pe Wenger pentru o eventuală reconciliere însă francezul l-a ocolit, urmând ca Mourinho să plece furios spre vestiare, însă nu înainte de a-şi arunca medalia în tribune, care a fost prinsă de un puşti.

Echipele de start:

Arsenal: Cech, Bellerin, Mertesacker(c), Koscielny, Nacho Monreal, Ramsey, Coquelin, Cazorla, Oxlade-Chamberlain, Walcott, Ozil. Rezerve: Martínez, Debuchy, Gibbs, Gabriel, Arteta, Giroud, Iwobi.

Chelsea: Courtois, Ivanovic, Cahill, Terry(c), Azpilicueta, Ramires, Matic, Willian, Fabregas, Hazard, Remy. Rezerve: Begovic, Zouma, Mikel, Oscar, Cuadrado, Moses, Falcao. #Marea Britanie #Fotbal