Astra Giurgiu a câştigat prima manşă din turul doi al preliminariilor Europa League în faţa scoţienilor de la Inverness, cu scorul de 1-0. Golul a fost marcat de Constantin Budescu în minutul 24, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. A fost al doilea gol din lovitură liberă în două meciuri consecutive pentru căpitanul giurgiuvenilor după reuşita din campionat împotriva Concordiei Chiajna.

Potrivit Agerpres, primul şut pe poartă a fost trimis de scoţieni, prin Christie, în minutul 20, însă portarul Lung Jr. n-a avut probleme. Budescu a fost în 3 rânduri aproape de dublă, însă fie a ratat cadrul porţii, fie a fost blocat de portarul gazdelor.

În startul părţii secunde Găman s-a accidentat, iar Şumudică a fost nevoit să-l înlocuiască cu Oros. Portarul astralilor a mai avut câteva intervenţii salvatoare de-a lungul partidei, una chiar în finalul meciului (90+3) în faţa lui Doran.

Astra a ratat cea mai mare ocazie a meciului în minutul 69 prin William de Amorim, când acesta a nimerit bara.

Echipele de start:

Inverness: O. Williams, G. Warren (c), J. Meekings (80'), D. Devine, D. Williams, R. Draper (81'), N. Wedderburn, G. Tansey, R. Christie, A. Doran, D. Lopez (84').

Rezerve: J. Brown, R. Esson, R. Foran (84'), L. Horner, L. Polworth, D. Raven (80'), J. Roberts (81').

Antrenor: John Hughes.

Astra Giurgiu: Silviu Lung Jr., P. Queiros, V. Găman (47'), G.Alves, J. Morais, G. Enache (71'), F. Boldrin, T. Seto, William, F. Teixeira, C. Budescu (82') (c).

Rezerve: R. Alves, A. Dandea, D. Florea (82'), G. Gavrilaş, F. Lovin, C. Oros (47'), A. Stan (71').

Antrenor: Marius Şumudică.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Norvegia, avându-l la centru pe Ken Henry Johnsen. Johnsen a fost ajutat la cele două linii de Sven Erik Midthjell şi de Tom Harald Grønevik, în timp ce Ole Gya a fost rezervă.

Cartonaşe galbene: Budescu (37'), Meekings (64'), Roberts (87'),  Queiros (88').

După acest meci, Astra a devenit favorită în această dublă manşă iar în cazul unei calificări poate întâlni adversari ca Atromitos (Grecia), Slovan Liberec (Cehia), West Ham United (Anglia), Standard Liege (Belgia), Borussia Dortmund (Germania).

Returul va avea loc pe 23 iulie, la Giurgiu.