România înfruntă sâmbătă, 13 iunie, vicecampioana mondială en-titre, Serbia, de la ora 17 în Sala Sporturilor din Cluj Napoca, după ce a câştigat detaşat la Kralijevo cu 32-26 şi este aproape calificată la turneul final al Campionatului Mondial din Danemarca, din 2015.

Turneul final din Danemarca este al 22-lea turneu, până acum România reuşind să se califice la toate cele 21 de turnee finale, chiar şi acum având prima şansă la calificare. O problemă de lot a fost dată de accidentarea portarului Paula Ungureanu, în manşa tur, când a suferit o entorsă la genunchiul drept, entorsă care o va ţine  departe de teren la această partidă, presiunea fiind pe portarul Denisa Deduc, care nici ea nu a apărat deloc rău în manşa tur de la Kralijevo.

Pentru Denisa Dedu este prima partidă pe care o joacă de pe postul de titular, jucând din startul partidei.

Lotul României, antrenat de Thomas Ryde şi secundul Milan Stankovic, este următorul:

5 Camelia Hotea, 7 Ada Nechita, 8 Cristina Neagu, 9 Mica Brădeanu, 11 Gabi Perianu, 12 Ionica Munteanu, 15 Valentina Ardean, 16 Denisa Dedu, 22 Oana Manea, 44 Gabriela Preda, 55 Ana Maria Geiger, 85 Florentina Chintoan, 88 Patricia Vizitiu, 89 Laura Chifer, 94 Mădălina Zamfirescu

Partida este arbitrată de danezii Leif Poulsen şi Henrik Mortensen

Naţionala Serbiei, pregătită de Milan Stankovic şi secundul Sasa Boscovic, are umătoarea componenţă:

2 Sanja Radoslavlevik, 3 Katarina Krpez, 4 Jelena Popovic,  6 Tamara Zarkovic, 7 Jelena Akbaba,  9 Jelena Zivkovic, 11 Ivana Prjovic, 15 Andela Janusevjc, 16 Jovana Risovic, 17 Sanja Rajovic, 20 Tamara Georgjev, 21 Djana Radojevic, 25 Biliana Bandelier, 28 Ana Kacarevic, 33 Iovana Stoikovjc, 71 Kristina Listcevic

Cei doi arbitrii au fluierat startul partidei, România are lovitura de start.

Denisa Dedu este în poarta României. Cristina Neagu trage dar mingea este peste poartă, Denisa Dedu debutează cu o paradă superbă. Serbia are o lovitură de la 7 m.

Minutul 3 Jelena Popovic înscrie pentru Serbia de la 7m, dar Mica Brădeanu egalează pe poziţionalul nostru. Denisa Dedu apără din nou, dar Brădeanu şi Nechita nu nimeresc poarta adversarelor.

Minutul 4 Serbia înscrie şi face 2-1 pentru Serbia.

Minutul 8 Geiger readuce România la conducere, scor 4-3 dar Simona ratează un minut mai târziu o lovitură de pedeapsă. Din păcate, pe următoarea fază şi Cristina Neagu ratează lovitura de pedeapsă şi sârboaicele marchează pe poziţional făcând 5-4 pentru oaspeţi. Ada Nechita reauce egalitatea faza următoare, 5-5.

Paradă de zile mari pentru Denisa Dedu, ceea ce ne face să considerăm că viitorul în poarta României este pe mâini bune.

Randament foarte bun şi pentru pivotul sârb Rajovic, care profită de eliminarea Oanei Manea şi duce diferenţa de scor la 7-5 pentru Serbia.

Româncele se apără bine şi strâng jocul sârboaicelor în minutul 14 fiind fluierate de joc pasiv. Florina Chintoan a intrat în locul Oanei Manea, eliminată 2 minute şi face 6-7 pentru România, Denisa Dedu reuşeşte o nouă paradă iar Ada Nechita este necruţătoare pe contra atac şi face 7-7.

Minutul 19 Cristina Neagu rupe şirul de nereuşite şi marchează primul gol al său în această partidă, România - Serbia 8-8. Sârboaicele aruncă în Dedu, iar fetele noastre trag la rându-le în portar. 8-8.

Minutul 20 România obţine o lovitură de la 7 m şi o eliminare pentru sârboaice, Elisa Bucevski face 9-9, dar Popovic reuşete pe poziţionalul următor să înscrie în inferioritate iar Melinda Geiger face 10-10 şi Ada Nechita înscrie pe contra atac, dar din semicerc. Rămâne 10-10.

Sârboaicele presează excelent iar fetele noastre ratează nepermis, Denisa Dedu are deja 10 parade reuşite, ceea ce face ca România să fie condusă doar cu un gol pe tabelă, România - Serbia 10-11.

Melinda Geiger reuşeşte să facă dubla în minutul 26 şi scorul devine 11-11. Sârboaicele pierd şi româncele sunt pe poziţional, dar de această dată tot Geiger ratează. Urmează poziţional pentru sârboaice.

Minutul 28 româncele preiau, din nou, conducerea partidei şi fac 12-11. Sârboaicele au acum un poziţional apărat de Denisa Dedu, revenim pe contra atac. Ana Kacarevic apără o aruncare forţată a lui Chiper şi srâboaicele au poziţionalul, pierd mingea şi Cristina Neagu înscrie. Arbitrii semnalizează paşi, observatorul grec protestează, dar golul este anulat pe motiv că jucătoarea noastră ar fi făcut mai mult de trei paşi.

Scor la pauză România - Serbia 12-11

Melinda Geiger are cele mai multe goluri (3) respectiv Rajovic si Popovic (3) la sârboaice.

Serbia repune mingea în joc, după o pauză de 15 minute. Stoikovjik aruncă de la 9 m şi face 12 egal.

Şi această partidă Denisa Dedu a început-o cu o serie de parde de mare stil, România atacă poziţional acum, Cristina Neagu ratând din nou, marcând sârboaicele pe contra atac.

Minutul 34 româncele ratează nepermis, iar Serbia se distanţează la două goluri. România-Serbia 12-14.

Televiziunea Digi 24 transmite imagini cu tribuna oficială, unde poate fi văzut primarul Clujului, Emil Boc. Semn bun pentru România, Oana Manea este faultată la semicerc, sârboaicele pierd un om iar Elisa Bucevski înscrie de la 7 m, 13-14.

Cascadă de fault-uri în atac, minutul 36 şi Serbia are atacul poziţional, Valentina Elisei este eliminată două minute, deşi jucătoarea româncă protestează la decizie. Zivkovic înscrie, 13-16. Geiger ratează iar Soticevic înscrie 13-17. Pe atacul nostru poziţional Melinda Geiger obţine o lovitură de la 7 m în minutul 38. Transformă Bucevski, 14-17, apără Denisa Dedu, iar Valentina Elisei porneşte singură pe contra atac, cu trei adversare şi obţine o lovitură de la 9 m. Stâng din nou foarte bine în apărare româncele şi reiau atacul poziţional. Patricia Vizitu trage pentru a doua oară la poarta sârboaicelor, de astă dată reuşind să înscrie 15-17.

Minutul 40, Serbia cere TIME OUT. Se reia partida, Serbia are atacul poziţional, Ardean Elisei este eliminată a doua oară pentru două minute, tot cu proteste vehemente, Zivkovic înscrie 15-18.

Minutl 42 Ada Nechita trage în bară, este a treia aruncare în bară, Radojevic este eliminată două minute pentru un fault dur la Oana Manea, care se zbate pe teren, echipa medicală încearcă să o ajute, dar este adusă targa pe teren, iar Oanei Manea i se pune masca de oxigen.

Cam pe la acelaşi minut al partidei din manşa tur Paula Ungureanu era accidentată, acum însă este vorba de un fault grosolan, pivotul nostru fiind lovit în carotidă. Din fericire, Oana Manea revine în joc. România mai are 56 de secunde cu jucător eliminat, după care va avea superioritate mai bine de un minut.

Minutul 43 se apără avansat jucătoarele gazdă, arbitrii fluieră joc pasiv şi România are atacul poziţional. Valentina Ardean Elisei se răzbună şi trage cu sete 16-18. Sârboaicele înscriu şi ele pe inferioritate iar Oana Manea face 17-19.

Minutul 46 Cristina Neagu aruncă providenţial, dar sârboaicele înscriu rapid, 18-21. Pe poziţional România o remarcă din nou pe portarul Serbiei, aşa că Serbia înscrie prin Stojkovic 18-22, este pentru prima oară când gazdele sunt conduse la patru goluri. Bucevski recuperează şi pleacă pe contra atac, 19-22, dar sârboaicele înscriu şi ele rapid, 19-23. Denisa Dedu are acum o apărare mai slabă, lipseşte Paula Ungureanu, iar România este condusă la patru goluri. Cristina Neagu trage din nou în bară, diferenţa dintre cele două echipe devenind de 5 goluri, 19-24.

Minutul 49 România cere TIME OUT

"Curaj fetelor, fără frică!" strigă Ardean Elisei. Situaţia nu este roz, româncele fiind conduse la 5 goluri şi putând pierde acasă calificarea.  Chintoan scoate o lovitură de pedeapsă, executată de Bucevski şi apărată de Jovana Risovic. Revine Dedu în poarta României și apără aruncarea sârboaicelor.

Minutul 51, Valentina Elisei înscrie de pe extremă, reduce România din diferență 20-24 iar fetele se apără avansat. Sârbii înscriu și al cincelea gol, iar Românii au acum o nouă lovitură de pedeapsă, executată de Cristina Neagu care înscrie cu o torpilă sub transversală, 21-25.

Minutul 53, sârboaicele au atacul pozițional, româncele strâng foarte bine, Gabriela Preda vede cartonașul roșu după trei eliminări de două minute. dar fetele recuperează pe poziționalul sârboaicelor și în inferioritate, așa că gazdele sunt pe pozițional, Cristina Neagu preluând coordonarea și aruncând la poartă. 22-25. Din  păcate Radojevic face 22-26, dar fetele sunt în inferioritate. Bucevki obține a treia aruncare de la 7 metrii, aceasta fiind executată de către Cristina Neagu, care aruncă jos, minge ajunge în out, așa că România are din nou pozițional, Cristina Neagu marchează al șaselea gol de pe picioare.

Minutul 56, România are poziționalul dar Oana Manea aruncă pe lângă poartă. Lisevic înscrie, iar România primește o nouă eliminare de 2 minute, la Brădeanu. România - Serbia 23-27.

Minutul 58, România are nevoie de gol la scorul de 23-28, se intră în ultimul minut de joc cu România pe pozițional. Oana Manea scoate o lovitură de la 7 m, executat de către Cristina Neagu care înscrie cu boltă, 24-28.

România - Serbia 24-28 (12-11) şi rămâne singura Naţională de #handbal feminin care s-a calificat la toate ediţiile Campionatului Mondial. Cristina Neagu este marcatorul partidei cu şapte reuşite, iar sârboaicele Zivcovic, Rajkovic şi Stojkovic cu 6 goluri.   #echipa nationala #campionatul mondial