Prima manşă a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial de handbal feminin a adus faţă în faţă două echipe puternice, Serbia şi România. Turul a fost găzduit de sârbi la Kralije, în timp ce returul va avea loc sâmbătă, pe 13 iunie, la Cluj.

Cu absenţe notabile în lot, sârboaicele nu au reuşit să se impună defel în faţa fetelor noastre, fiind condusă pe tabelă pe toată perioada partidei, fiind şi momente în joc când erau la 9 goluri de echipa oaspete. Naţionala României a fost încurajată din tribune de peste 200 de susţinători, mult mai prezenţi şi mai vocali decât gazdele, cu atât mai mult cu cât, după partida de sâmbătă, fetele sunt mult mai aproape de Campionatul Mondial din Danemarca, ce va fi organizat anul acesta.

România este una dintre puţinele echipe naţionale de hanbal feminin care nu a lipsit de la nici o ediţie a Campionatului Mondial.

Cu siguranţă scorul foarte bun a fost asigurat şi de paradele Paulei Ungureanu, care încă din debut a avut o serie de intervenţii providenţiale pentru poarta noastră. Un alt punct pozitiv a fost prestaţia Cristinei Neagu (8) care a reuşit să înscrie în momentele critice şi să ne distanţeze de sârboaice pe tabelă, dar şi să fructifice toate loviturile de pedeapsă dictate în favoarea Naţionalei României. Apărarea a funcţionat şi ea extrem de bine, româncele au strâns etanş în apărare, asta deşi sârboaicele se apărau avansat, dar fetele noastre au reuşit de fiecare dată să spargă blocajul şi să înscrie.

România a înscris de la prima acţiune şi nu a mai cedat conducerea pe tabelă, distanţându-se în medie la patru goluri, deşi au fost şi situaţii când sârboaicele au fost coduse la 5,6 şi chiar 9 goluri diferenţă.

în min 5 fetele noastre au superioritate iar România se detaşează pe contre, reuşind să se distanţeze la 3-4 goluri diferenţă de gazde. În min 9 sârboaicele revin în forţă iar cele câteva ezitări ale Cristinei Neagu au lăsat sârboaicele să se apropie pe tabelă, dar nu suficient, în minutul 15 româncele conducând cu 9-6. Sârboaicele au fost blocate impecabil de Paula Ungureanu, aşa că româncele reuşesc să se desprindă pentru prima dată la patru goluri, în minutul 16, când fac 10-6 pentru noi.

Paula Ungureanu a blocat practic poarta pentru sârboaice care, în minutul 11 aveau deja 5 aruncări de la 7 m apărate de Paula Ungureanu. Sârboaicele cad moral, dar încă forţează pe atac, dar România joacă impecabil la recuperat şi pe contra atac, în minutul 23 scorul fiind 10-14 după ce sârboaicele forţează apărarea noastră. Dar în numai două minute, scorul pe tabelă devine 10-16 şi România era deja la 6 goluri diferenţă de gazde. Fetele nu mai cedează conducerea partidei şi încheie prima repriză cu scorul de 13-17.

În debutul reprizei secunde sârboaicele revin mai motivate şi presează şi mai mult, forţând apropierea de românce. Dar fetele noastre se repliază perfect, sunt atente şi recuperează rapid. În min 45 Ada Nechita recupereaza si inscrie pe contra atac, făcând 20-26 pt noi.

Minutul 47 este unul dramatic. Serbia obţine o lovitură de la 7 metrii pentru o apărare în semicerc a fetelor noastre şi Paula Ungureanu apără fără drept de apel, dar se prăbuşeşte la podea pentru că se accidentase la genunchi. Echipa medicală nu a reuşit să o păstreze pe teren, cu toată stăruinţa dată, la un moment dat intrând şi echipa de pe Ambulanţă cu targa pe teren. Paula Ungureanu a fost puţin orgolioasă şi a refuzat targa aşa că a iesit pe umerii echipei medicale.

În poartă a intrat Denisa Dedu care a început cu  2 parade excelente. În min 49 scorul pe tabelă 20-26 deşi aveam două jucătoare eliminate două minute şi nu am luat gol! În min 51 Româncele au din nou parte de o lovitură de la 7 m iar, în disperare, Serbia schimba portarul dar degeaba: Cristina Neagu înscrie 22-27. Galeria a scandat la fiecare intrerupere a partidei paula! Paula! Pe final echipa României a preluat necondiţionat conducerea jocului şi s-a distanţat la 6 goluri diferneţă. Scor final: Serbia  România 26-32 (13-17). #BlastingNews