Sala Polivalentă din Reşiţa va găzdui partida retur din Grupa C a calificărilor pentru competiţia continentală din 2018, cu începere de la ora 17. Aihan Omer, selecţionerul Naţionalei României spune că aşteaptă o prezenţă cât mai mare în tribune şi îşi doreşte şi o victorie. România nu a mai fost la un Campionat European din anul 1996.

Aihan Omer şi Sandu Iacob, cei doi selecţioneri ai Naţionalei României, au anunţat următorul lot:

4 Marius Mocanu, 9 Andrei Mihalcea, 12 Ionuţ Ciobanu, 13 Alin Şania, 14 Laurenţiu Toma, 16 Mihai Popescu, 17 Dan Racoltea, 19 Ghiţă Cristian, 21 Dragoş Iancu, 22 Cristian Fenici, 24 Marius Novanc, 28 Alexandru Csepregy, 52 Onyejekwechike Osita, 74 George Buricea, 90 Andrei Criciotoiu, 93 Demis Grigoraş

Chedin Fabrizio şi Fredi Radojkovic, cei doi selecţioneri ai Italiei au anunţat următorul lot:

1 Sampolo Valerio, 2 Vaccaro Vito, 3 Venturi Giulio, 4 Rubino Francesco, 5 Maione Pasquale, 8 Giannoccaro Umberto, 9 Sonnerrer Martin, 10 Sporcic Mario, 11 Turkovic Dejan, 13 Radovkik Denis, 16 Favio Vito, 19 Moretti Alessio, 20 Sperti Carlo, 21 Dapiran Gianluca, 23 Parisini Andreo Carlo, 25 Stabellini Riccardo.

Aihan Omer a declarat că îşi doreşte victoria şi calificarea Naţionalei şi că speră într-o prezenţă cât mai mare la sală. Biletele au fost de vânzare pe eventim.ro şi se vor găsi astăzi şi la casa de bilete a Sălii Polivalente din Reşiţa, în limita biletelor nevândute, la preţul de numai 10 lei.

În partida tur Naţionala României a făcut un joc spectacol şi au dominat partida, Aihan Omer declarând că şi la Reşiţa se aşteaptă la o victorie fără echivoc. De altfel, Aihan Omer este deja familiarizat cu publicul de la Reşiţa, aici câştigând de trei ori consecutiv Challenge Cup dar şi desfăşurând mai multe meciuri cu Naţionala de #handbal masculin a României, pe care a antrenat-o în primul său mandat la Naţională.

Romania se clasează pe primul loc în Grupa C, cu 6 puncte, urmată de Italia, care are numai 4 puncte şi de selecţionata separatiştilor din Kosovo, care nu a reuşit să adune nici un punct până acum.

Tricolorii sunt deja calificaţi în faza următoare a preliminariilor pentru competiţia continentală. Turneul final va fi organizat în anul 2018 de Croaţia.

Probleme tehnice în Sala Polivalentă din Reşiţa chiar la momentul intonării imnului nostru. România are lovitura de start şi înscrie de la prima fază de joc. Recuperăm atent pe poziționalul oaspeților şi facem 2-0.  Încă două recuperări pe poźiționalul italienilor şi este 4 la 0.

Minutul 5, scorul este de 4 la  1.

Minutul 13 România joaca  excelent şi conduce cu 11 la 5. Antrenorul italian a cerut TIME OUT.

Minutul 20, Romania coordonează jocul şi ritmul acestuia, italienii nu reuşesc să pună probleme. Scorul este 18-11.

În minutul 25 România conduce cu 21-12.

România - Italia scor la pauză 23-13.

Italienii reiau de la centru în repriza secundă, dar tot foarte greu trec de apararea română, în minutul 33 scorul fiind de 26-15.

A urmat o serie de patru recuperări fructificate de România prin Criciotoiu şi Mihalcea şi în minutul 35 Italia a cerut TIME OUT.

Sfaturile nu prea i au ajutat pe jucătorii italieni, în minutul 44 România conducând cu 33-17.

Minutul 53 România conducea Italia cu 20 de goluri, scorul fiind 40-20, o contribuție la acest scor având şi paradele portarului Ciobanu. în minutul 57 scorul este 42-22.

Scor final România - Italia 44-25. România este calificată la etapa următoare a competiţiei. "Aşteptăm tragerea la sorţi" a declarat Aihan Omer imediat după meci.  #romani in Italia