Cum obiectivul principal din acest sezon, anume câştigarea Ligii a 4-a din Dâmboviţa şi accederea la barajul de promovare în cel de-al treilea eşalon naţional, a fost ratat, Flacăra Moreni a trebuit să se mulţumească cu faza judeţeană a Cupei României.

În finala competiţiei K.O. a avut-o ca adversară pe Atletic Fieni, care s-a dovedit a fi neputincioasă în confruntarea de pe stadionul "Eugen Popescu" din Târgovişte.

Flacăra Moreni s-a impus fără probleme în finala fazei judeţene, cu scorul de 7-0, în faţa a peste 800 de spectatori prezenţi în tribune. Practic, victoria a fost asigurată încă din primul sfert de oră, când morenarii conduceau deja cu 2-0 pe tabela de marcaj.

În doar minutul 10, Cucoş, portarul Atleticului, a avut o intervenţie neregulamentară asupra lui Iliescu, în urma căruia acesta a fost eliminat, arbitrul acordând şi lovitură de la 11 m pentru Flacăra, care a fost fructificată fără probleme de Negrea în minutul 12. În minutul 15, morenarii au mărit avantajul în urma autogolului lui Ciobanu, care a trimis mingea în propria poartă, iar în ultimul minut al primei reprize Mihai Plăcintă a dus scorul la 3-0, scor la care era greu e crezut că Flacăra Moreni mai poate pierde trofeul.

În debutul reprizei a doua, mai exact în minutul 48, Iliescu a mărit avantajul la patru goluri pe tabela de marcaj, după ce a finalizat centrarea lui Negrea. În minutul 75, Cârnaru, intrat în primele minute ale reprizei a doua în locul lui Iliescu, a punctat pentru 5-0, pentru ca Huţuşoru să ducă scorul la 6-0, după reuşita din minutul 83.

Două minute mai târziu, Cârnaru a marcat un nou gol, scorul devenind astfel 7-0 pentru morenari.

Flacăra Moreni a câştigat astfel pentru a doua oară consecutiv faza judeţeană a Cupei României, după ce şi anul trecut a obţinut un succes în ultimul act al competiţiei contra celor de la FCM II Târgovişte.

Flacăra Moreni: Păsărică - Banu, Acasandrei, Pârvu, Tronaru, L. Plăcintă, M. Plăcintă, Drăgan.Guţă, Negrea, Iliescu. Rezerve: Halcu - Timofte, Palamariu, Vişan, Cârnaru, Huţuşoru, Preda. Antrenor: Gabi Paraschiv.

Atletic Fieni: Cucoş - Sacagiu, Rizescu, G. Mihai, Cucuteanu, Calea, Ciobanu, Dumitraşcu, M. Cernea, Tudorache, F.Cernea. Rezerve: Covaşă - Albulescu, Lobodan, Vişan, Manta, Brânzoiu, Codroiu. Antrenor: Florin Cernea. #Liga 1 #Fotbal