Aşteptat cu mare interes de toată suflarea fotbalistică din Dâmboviţa, primul meci dintre FC Aninoasa şi Unirea Bascov din barajul de promovare în Liga a 3-a nu a fost unul foarte spectaculos, cel puţin nu în prima repriză. O victorie pe teren propriu ar fi însemnat foarte mult pentru echipa din Aninoasa, campioana Ligii a 4-a dâmboviţene, care ar fi luat o opţiune serioasă pentru accederea în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării.

Prima repriză a fost destul de slabă, cele două formaţii tatonându-se reciproc. În minutul 28, Linte, căpitanul Unirii Bascov a primit cartonaşul roşu după o intervenţie neregulamentară la marginea careului asupra lui Diţă.

Chiar dacă a beneficiat de un om în plus, Aninoasa nu a reuşit să înscrie până la finalul primei reprize.

Trei goluri după pauză

După pauză, meciul a început să devină ceva mai energic. Cei care au deschis scorul au fost argeşenii, în minutul 53, chiar dacă s-au aflat în inferioritate numerică, Cârstea fructificând centrarea lui Boboacă. Bucuria oaspeţilor nu a durat însă decât trei minute, căci în minutul 56 dâmboviţenii au reuşit să restabilească egalitatea prin Pahonţu, care a reluat o minge în plasa porţii din careu. Cu un om în plus, formaţia antrenată de Remus Gâlmencea a forţat în ofensivă, oaspeţii fiind nevoiţi să se apere mare parte din timp. Rând pe rând, Constantinov, Rusu, Pahonţu sau Moţoi au trecut de puţin pe lângă marcarea cel de-al doilea gol. Când părea că nimic nu se mai poate întâmpla, Nicu Moţoi a adus bucuria pe feţele fotbaliştilor Aninoasei, după ce a reuşit să puncteze pentru 2-1 în minutul 90+3.

Scor final 2-1, iar meciul de la Bascov, de sâmbăta viitoare, se anunţă a fi unul extrem de disputat.

FC Aninoasa: Bărboiu - V. Nicolae, Pahonţu (c), Ştefan, Tudose, Călinescu, Rusu, B. Matei, Diţă, Gae, I. Maican. Rezerve: I. Nicolae - Moţoi, Constantinov, Nedelcu, A. Maican, Florea, Vasiloiu. Antrenor: Reemus Gâlmencea.

Unirea Bascov: Şerban - Linte (c), Puiu, Bursuc, Suditu, Neagu, Sima, Gherase, Lipa, Boboacă, Cârstea. Rezerve: Nedelea - Niculcea, Din, F. Tănase, Andrei, Paraschivescu, C. Tănase. Antrenor: Alin Lipa. #Fotbal