Meciurile de pe tabloul principal al turneului WTA de la Birmingham au început astăzi, oferind multe meciuri foarte echilibrate. Ziua a început cu victoria Zarinei Diyas ( numărul 34 WTA) în două seturi identice (7-6, 7-6) contra ucrainencei Katerina Bondarenko ( numărul 120 WTA).

Mai târziu, favorita turneului, #Simona Halep (numărul 3 WTA) a obținut o victorie în doar o oră și unsprezece minute, scor 6-4, 6-2 contra britanicei Naomi Broady (numărul 208 WTA). Deși meciul părea să nu fie unul ușor pentru Halep, echilibrul s-a rupt după break-ul reușit de Simona la scorul de 4-4. Astfel, primul set a fost adjudecat de româncă cu 6-4 după ce și-a castigat și serviciul.

În setul al doilea, britanica Naomi Broady și-a pierdut serviciul de 3 ori, iar Simona s-a impus cu 6-2, trecând astfel în faza următoare a competitiei.

O alta partidă interesantă a fost cea dintre cehoaica Barbora Strycova (numărul 28 WTA) și finalista turneului de la Nottingham, românca Monica Niculescu (numărul 49 WTA) încheiata cu scorul de 6-2, 3-6, 6-2. Oboseala resimțită de romancă la nici o zi de odihnă după turneul de la Nottingham s-a văzut în jocul Monicăi din primul set, care a fost adjudecat cu 6-2 de cehoaică. Însă, Monica Niculescu a reușit să revină in joc și a echilibrat situația la seturi după un break obținut la mijlocul setului. Totuși, experiența, totodată și prospetimea cehoaicei s-au dovedit caștigătoare, fapt care i-a asigurat numărului 28 WTA victoria contra româncei în setul final încheiat cu scorul de 6-2.

Totuși, cel mai lung si echilibrat meci al zilei a avut loc intre Daniela Hantuchova (numarul 77 WTA) si Irina Begu ( numarul 30 WTA), scor 4-6, 7-6, 6-4 după aproape 3 ore de joc. Primul set a fost câștigat de românca cu scorul de 6-4 după doar o șansa de break avută. În setul al doilea echilibrul a persistat până la scorul de 6-6, când în tie-break jucatoarea din Slovacia s-a impus, în final, având nu mai putin de 6 mingi de set. În ultimul act al partidei, slovaca a reușit break-ul la scorul de 4-4, mai apoi, încheind partida cu propriul serviciu la scorul de 6-4.

Astfel, Simona Halep este singura românca rămasă în competiție, care va juca joi contra câștigătoarei partidei dintre Klara Koukalova si Caroline Garcia. #Tenis