După jocul bun făcut în manşa tur a barajul de promovare în Liga a 3-a, când s-a impus cu 2-1, FC Aninoasa a mers la Valea Ursului pentru disputa cu Unirea Bascov cu gândul unei noi victorii. Chiar dacă era aşteptată o replică puternică din partea formaţiei argeşene, tot echipa dâmboviţeană a fost cea care a avut cele mai mari ocazii, arătând că merită să joace la nivelul celui de-al treilea eşalon fotbalistic. Formaţia antrenată de Remus Gâlmencea s-a impus cu 2-1, transformând visul în realitate.

FC Aninoasa a început în forţă meciul, cu două ocazii bune în primul sfert de oră, când Şerban s-a opus la şuturile lui Ştefan din lovitură liberă.

Apoi Tudose trimite cu capul puţin peste transversală. Cu doar trei minute înainte de finalul primei reprize, Moţoi, eroul din meciul tur, a modificat tabela de marcaj, după ce Şerban a respins greşit mingea trimisă în careu de Călinescu. La scorul de 1-0 pentru dâmboviţeni, gazdele erau nevoite să marcheze de cel puţin două ori pentru a trimite meciul în prelungiri şi a mai spera la o promovare în Liga a 3-a. După pauză, tot elevii lui Remus Gâlmencea au fost mai activi pe teren, iar în minutul 73 conduceau cu 2-0 după ce Alexandru Matei şi-a trimis mingea în propria poartă la o acţiune ofensivă a dâmboviţenilor.

În minutul 77, Nicu Moţoi a avut şansa de a duce scorul la 3-0 pentru echipa sa. Atacantul Aninoasei a scos un penalty la intervenţia neregulamentară a lui Alexandru Matei, pe care l-a ratat însă, după ce a trimis balonul pe lângă poarta apărată de Şerban.

Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, mai exact în minutul 88, Boboacă a redus din diferenţă pe tabela de marcaj. Scor final 1-2, iar FC Aninoasa promovează în Liga a 3-a cu 4-2 la general.

Unirea Bascov: Șerban - A. Matei, Puiu, Bursuc, Suditu, Neagu, Sima, Gherase, Lipa, Cârstea, Constantin. Rerzerve: Nedelea - Boboacă, Niculcea, Tănase, Andrei, Paraschivescu, Din. Antrenor: Alin Lipa.

FC Aninoasa: Bărboiu - V. Nicolae, Pahonţu, Ştefan, Tudose, Călinescu, Rusu, Gae, Diţă, B. Matei, Moţoi. Rezerve: I. Nicolae, I. Maican, A. Maican, Constantinov, Vasiloiu, Florea. Antrenor: Remus Gâlmencea. #Google #Liga 1 #Fotbal