Jucătorii Barcelonei au arătat din nou, sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, ce înseamnă fotbalul de cea mai înaltă clasă. Juventus a luptat cu dăruire, abnegaţie şi curaj, veteranul Gianluigi Buffon a făcut minuni în poarta torinezilor, dar toate acestea nu au fost de ajuns pentru a opri maşinăria de ##BlastingNews.com/news/tag/fotbal/" itemprop="keywords">Fotbal dezlănţuită de echipa catalană. Prin victoria cu 3-1 în faţa lui Juventus, Barcelona a reuşit să-şi adjudece cel mai dorit trofeu din fotbal. Astfel, trioul Messi - Suarez - Neymar i-a adus Barcelonei în sezonul proaspăt încheiat un trio de trofee: La Liga, Copa del Rey şi Champions League.

Jocul Barcelonei nu a fost însă chiar perfect, dacă ne gândim doar la golul egalizator din a doua repriză al lui Álvaro Morata şi la faptul că Andrea Pirlo şi Paul Pogba au fost pentru o vreme stăpâni la jumătatea terenului. Momentele de graţie oferite de Juve au fost însă repede anulate de revenirea Barcelonei. După golul lui Rakitić din minutul 4 al primei reprize, a venit rândul lui Suarez (minutul 68) să readucă Barcelona în avantaj. În ciuda eforturilor pe care le-au depus, jucătorii torinezi nu au putut, pur şi simplu, să facă faţă celui mai devastator atac din fotbalul actual.

La doar două minute după reuşia lui Suarez, Neymar l-a învins şi el pe Buffon şi a trimis mingea cu capul în poarta lui Juve. Arbitrii au fost însă pe fază şi au sesizat henţul comis de atacant.

Oricum, micuţul brazilian a fost o ameninţare constantă pentru italieni. Golul său cu piciorul stâng din ultimele minute de prelungiri a transformat tensiunea jocului într-o totală euforie. În vacarmul creat, fluierul de final al arbitrului a fost mai mult ghicit decât auzit.

Messi a făcut de toate, mai puţin să înscrie. Blocat eficient de jucătorii lui Juve, argentinianul nu a găsit pur şi simplu calea spre poartă, cu excepţia momentului premergător celui de-al doilea gol. Şutul lui Messi a fost respins în faţa porţii de Buffon, acolo unde mingea l-a întâlnit pe Suarez, care nu i-a mai dat a doua şansă portarului italian.

Una peste alta, Barcelona a devenit la Berlin "Regina Europei", aşa cum cei mai mulţi se şi aşteptau.