O finală de Champions League absolut superbă pentru toţi fanii fotbalului de calitate! Pe Olympiastadion din Berlin, FC Barcelona a învins cu 3-1 pe Juventus, după o partidă alertă, superbă şi cu foarte multe ocazii de poartă.

Astfel, Barcelona a reuşit să realizeze anul acesta "tripla" după ce a câştigat Cupa Spaniei şi campionatul, devenind astfel prima echipă europeană care face pentru a doua oară "tripla". Şi recordurile nu se opresc aici. Seara aceasta i-a adus lui Xavi cel de-al 25-lea trofeu din carieră în tricoul Barcelonei. Partida se pare că a fost şi meciul de adio pentru doi titani, Xavi şi Pirlo, care vor spune adio fotbalului european.

Sub conducerea lui Luis Enrique, în sezonul său de debut, Barcelona a deschis scorul în minutul 4, atunci când Rakitic, preluând o pasă de la Iniesta, a şutat direct în poarta lui Gigi Buffon. Şi, din acest moment, prima repriză le-a aparţinut aproape în întregime catalanilor, care au şi ratat numeroase ocazii de a se desprinde pe tabelă.

Începutul celei de-a doua reprize a semănat cu meciul din semifinala de la Madrid, când Juventus a reuşit egalarea. Astfel, Alvaro Morata, aflat la al cincilea gol în competiţie, a adus bucurie maximă în minutul 55 în tabăra juventină. Scorul devine 1-1.

Dar bucuria celor de la Juventus nu a durat foarte mult. În minutul 68, cu forţe proaspete, Barcelona a preluat din noua conducerea. Tripleta magică din atacul catalanilor, Messi - Neymar - Suarez, inventează o fază în urma căreia uruguaianul Suarez îl învinge pentru a doua oară în acest meci pe marele Buffon.

Nu trec nici trei minute, când acelaşi Neymar înscrie un gol anulat, deoarece mingea trimisă cu capul l-a lovit şi în mână. Dar Barcelona nu s-a oprit aici. În prelungirile meciului, chiar la ultima fază, Neymar îşi trece în sfârşit numele pe tabela de marcaj, în urma unui contraatac fulger al catalanilor.

Astfel, FC Barcelona a câştigat #Liga Campionilor Europeni, după ce a trecut, pe rând, de campioanele Angliei, Franţei, Germaniei şi, în finală, Italiei. Putem spune că, în această seară, Barcelona a demonstrat încă o dată supremaţia campionatului spaniol în Europa: UEFA Champions League şi UEFA Europa League.