Steaua București a recuperat distanța față de liderul ASA Târgu Mureș care ieri s-a distanțat la patru puncte, după victoria cu 4-1 în fața celor de la Viitorul Constanța. Roș-albaștrii au dispus astăzi de scorul  2-0 cu rivala Dinamo București, prin "dubla" marcată de Nicușor Stanciu în doar trei minute de joc.

Prima repriză a fost săracă în fotbal, iar atenția s-a mutat înspre tribunele Arenei Naționale. Goalkeeper-ul Arlauskis a fost luat la țintă de materialele pirotehnice venite din galeria "câinilor" la doar 20 de secunde de la începerea reprizei secunde și a refuzat inițial să se întoarcă între buturile echipei sale.

Scorul a fost deschis din lovitura de la 11 metri executată de Nicușor Stanciu când mai erau 15 minute rămase din joc. La doar trei minute distanță, același N. Stanciu a liniștit apele și a trimis toate cele 3 puncte în Ghencea, care sunt vitale pentru lupta din vârful clasamentului.

Mai sunt 12 puncte în joc până la finele ediției 2014-2015 a Ligii I, iar distanța dintre ASA Târgu Mureș și Steaua București este de doar un punct și, practic, orice se poate întâmpla. Târgmureșenii au un program mai dificil în finalul sezonului, întâlnindu-le pe Petrolul Ploiești și pe Astra Giurgiu. De partea cealaltă, cel mai dificil meci al echipei patronate de #George Becali pare a fi cel din deplasarea de la FC Brașov, care se află în foame de puncte, la polul opus al clasamentului.