Sportiva#Simona Halep, nr. 2 mondial si a doua favorita a competitiei s-a calificat in optimile turneului de #Tenis WTA de laRoma dupa ce a dispus in doua seturi 6-3 6-0 de americanca Alison Riske ( locul 45 WTA) intr-o partida care a durat 61 de minute pe care Halep a dominat-o de la un capat la celalalt.

Primul set a aratat-o pe compatrioata noastra intr-o forma excelenta, ea reusind sa se desprinda la 5-1 moment in care a survenit o usoara stare de relaxare care i-a permis americancei sa realizeze un break si sa se apropie la doua game-uri. Halep si-a gestionat excelent propriul serviciu reusind sa-si adjudece primul set.

In setul secund Simona a dominat cu autoritate nepermitandu-i adversarei sale sa castige nici macar un singur game. Astfel Simona urmeaza sa joace in optimi cu invingatoarea partidei dintre Venus Williams, nr. 16 WTA si ucraineanca Elina Svitolina sportiva de doar 20 de ani si locul 19 WTA.

De mentionat ca in intalnirile directe cu Venus, Simona a fost invinsa de fiecare data fiind vorba de 3 partide. In schimb singura intalnire cu Svitolina s-a desfasurat la Sofia in 2013, partida pe care Halep a castigat-o cu scorul de 6-1 6-1.

Pentru calificarea in optimile tuneului de la Roma, romanca va primi 105 puncte WTA si un cec in valoare de 22.800 euro. Anul trecut Simona s-a oprit in optimi la Roma din cauza unei accidentari care a fortat-o sa abandoneze competitia.

Egalarea performantei de anul trecut este de mare ajutor intrucat indiferent de rezultate Simona nu va pierde puncte in clasament.

Acest lucru este important intrucat lupta intre jucatoarele de pe pozitiile 2-4 este una extreme de stransa, diferenta fiind de cateva sute de puncte intre cele trei sportive si anume Petra Kvitova ( locul 4 WTA), Maria Sharapova ( locul 3 WTA) si Simona Halep ( locul 2 WTA). Turneele de Grand Slam care urmeaza si anume Roland Garros si Wimbledon-ul vor face aceasta disputa extrem de atractiva. Cu siguranta ca ierarhiile la varf se vor inclina in favoarea uneia dintre ele, dar in sport imprevizibilul este la loc de cinste.