Minunea de la Urziceni pare să se repete la Tg.-Mureș. Liderii la zi ai Ligii 1, ASA Tg.-Mureș (Asociația Sportiva Ardealul Tg.-Mureș pentru necunoscători) înving pe teren propriu cu scorul de 6-1, formația lui Gheorghe Hagi, FC Viitorul Constanța. După acest meci mureșenii își consolidează poziția 1 și vor sta pentru cel puțin o săptămână aici.

Dacă prima repriză nu a fost prea spectaculoasă, oaspeții au încercat prin câteva șarje ofensive să arate că au venit cu gândul de a obține cât mai mult posibil, ultimul minut aduce și primul gol înscris de omul meciului Hora, cel care v-a mai introduce mingea în plasă de încă două ori până la sfârșitul partidei.

Pe lista marcatorilor și-au înscris numele Goga, nefericitul Perju, și inegalabilul N Doye. Pentru oaspeți a marcat Nicoliță, introdus la pauză.

La acest scor nu prea sunt multe de spus, decât faptul că ceea ce la începutul returului părea un vis frumos, acum acesta poate deveni realitate. Tot atunci în debutul returului, purtam o discuție cu un oficial al clubului care îmi spunea că se gândesc la cupele europene, ceea ce la acea vreme părea destul de dificil de realizat.

Acum visul devine din ce în ce mai frumos, locul 2 e greu de pierdut, în ultimele 4 etape se duce o luptă în doi. Cei care vor gestiona mai bine situația va câștiga campionatul. Nici una dintre echipe, Steaua sau ASA, nu se poate lăuda cu un program mai ușor, o parte din echipele cu care se vor lupta sunt în partea de jos a clasamentului unde lupta la retrogradare se va duce până în final.

Nu a fost o vreme prielnică pentru fotbal, mulți ne-am amintit de prima etapă în care deschiderea sezonului de la Tg.-Mureș s-a făcut pe o ploaie care a cam speriat suporterii, astăzi însă aceștia au rezistat cu stoicism ploii și cred că nu au regretat, ploaia de goluri a făcut să se uite de ploaia de afară. În plus cred că mulții dintre spectatori au stat la coadă vineri mai mult decât partida în sine. Când ai rezultate și ai valoare ai și suporteri lângă echipă și parcă atmosfera e una din ce în ce mai frumoasă pe stadion.

Finalul e aproape și suntem cu sufletul la gură. Cel mai bun să câștige! #Liga 1