Ieri, echipa din Târgoviste a susţinut ultimul meci împotriva celor de la CS Podari, scorul final fiind 4-1 pentru echipa din fosta capitală a României. Scorul a fost deschis de către Popa în minutul 17 după ce a deviat o minge în poarta doljenilor. Apoi, după doar cinci minute, tânărul portar al celor de la Podari, Nedelcovici n-a avut o intreare tocmai inspirată şi a provocat un penalty pe care Cornel Dinu l-a transformat fără probleme pentru 2-0.

Totuşi, oltenii nu au dat semne de resemnare, iar zece minute mai târziu, Surugiu a trimis în transversală de la 15 m și păreau că vor să strice sărbătoarea târgoviștenilor.

În minutul 37, Voinea îi trimite o pasă în partea dreaptă careului și acesta îl execută pe portarul doljenilor fără emoţii şi duce scorul la 3-0. Când toată lumea credea că se fluiera de sfârsit de repriză, un alt tânăr al Chindiei Târgoviște, Cristică îl faultează pe Cicioană. Arbitrul de joc, Petrică Bunea din Giurgiu dictează lovitura de la 11 m la care oaspeţii reduc din handicap: 3-1!

A doua repriză a fost una anostă, fără ocazii mari de gol, cu multe tatonări dar fără a avea sorţi de izbânda vreun atac, urmând ca meciul să se încheie cu același scor cu care a fost înregistrat şi la pauză. Astfel, echipa din Târgoviste a obținut, după doi ani, promovarea mult visată și au sărbatorit promovarea în faţa suporterilor ca nişte adevăraţi campioni.

După încheierea meciului a avut loc festivitatea de premiere la care fiecărui jucător i-a fost înmânată câte o diplomă.

Căpitanul echipei, Dragoş Pătru a ținut un mic discurs prin care a mulțumit publicului susținător. În discursul său, Dragoș Pătru a anunțat o amplă campanie de transferuri pentru sezonul viitor. Un transfer prioritar pentru echipă este chiar fostul portar Iustin Popescu, un goalkeeper ce pare un jucător de viitor alături de Gheorghe Honciu.

Totodată, echipa locală a fost încurajată și de galeria CSM-ului la baschet feminin a Târgoviștei, Commando Dracula, care a susținut un spectacol atât pirotehnic cât și vocal. Aceștia au dispus de zece torţe: 5 albastre şi 5 roşii pe care le-au aprins la începutul meciului și la final.

La meci au fost prezente și personaje publice din mediul local, precum: Gabriel Boriga, primar ce momentan este suspendat din funcţie și Adrian Ţuţuianu, preşedintele Consiliului Judeţean, care a ţinut un discurs despre modernizarea stadionului. #Fotbal