Juventus Torino a câștigat manșa tur a semifinalelor din #UEFA Champions league, în fața celor de la Real Madrid. Torinezii s-au impus cu scorul de 2-1, după golurile lui Morata din prima parte a jocului, respectiv a lui Carlos Tevez, din penalty, în repriza secundă. Pentru spanioli a marcat Cristiano Ronaldo.

În fața unui stadion plin până la refuz, Juventus a deschis scorul repede. Morata, în minutul 9, a străpuns poarta madrilenă după ce inițial Casillas a respins șutul lui Tevez în lateral. Aproximativ 20 de minute mai târziu a ieșit la rampă portughezul Cristiano Ronaldo. James Rodriguez a trimis o centrare de pe partea dreaptă, care a survolat întreg careul italienilor și a ajuns la Ronaldo, scor 1-1. James Rodriguez a avut o ocazie uriașă după golul egalizator al echipei sale. După o fază lucrată în banda stângă de Isco și Marcelo, balonul a ajuns în careu la columbian, care a luat la țintă transversala porții apărate de Buffon.

După revenirea de la cabine, Tevez, care a fost unul dintre cei mai activi jucători, s-a pus din nou în valoare. După ce a recuperat o minge în propriul teren după o lovitură de colț a echipei din capitala Spaniei, acesta a obținut o lovitură de pedeapsă după un fault în careu a lui Carvajal, care nu i-a făcut față în postura de 1 la 1 cu atacantul argentinian. Același Tevez a transformat de la punctul cu var și a stabilit scorul final, 2-1. Intrat pe parcursul mitanului secund, Llorente a avut o ocazie imensă în prelungirile partidei. Pirlo l-a servit exemplar în careu, însă Llorente a trimis mult prea slab din patru metri.

Așadar, Juventus Torino pornește ca favorită în fața deținătoarei la zi a Uefa Champions League, Real Madrid.

Juventus Torino: Buffon - Lichsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra - Marchisio, Pirlo, Sturaro (64, Barzagli) - Vidal - Morata (78, Llorente), Tevez (86, Pereyra). Antrenor: M. Allegri

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Varane, Pepe, Marcelo - Kroos, Ramos - Bale (86, Jese), Isco (64, Chicharito), Rodriguez - Ronaldo. Antrenor: C. Ancelotti