În fața a 89.000 de oameni, pe stadionul Wembley din Londra s-a decis ieri câștigătoarea Cupei Angliei din acest an. Arsenal Londra a învins cu 4-0 pe Aston Villa, în urma unui meci pe care l-a dominat total.

După ce în campionat a terminat pe locul 3, Arsene Wenger, antrenorul londonezilor, a reușit să le ofere totuși fanilor un trofeu. Arsenal s-a impus în competiția pe care a câștigat-o și anul trecut, atunci învingând în finală pe Hull City, printr-un gol reușit abia în minutul 117.

În acest an a fost mai ușor, Aston Villa nereușind să se ridice la nivelul unei finale de Cupa Angliei. Theo Walcott a deschis scorul cand nu se putea mai bine, cu 5 minute înainte de pauza dintre reprize, iar Arsenal a intrat la vestiare cu un gol avans.

După pauză, trupa lui Arsene Wenger a mai reușit trei goluri, pe fondul spațiilor lăsate în apărare de către cei de la Villa, în încercarea lor de a marca în poarta lui Szcesny. În minutul 50, Alexis Sanchez, cel care l-a servit pe Walcott pentru 1-0, a marcat pentru 2-0. Fundașul central Per Mertesacker și-a trecut și el numele în rândul marcatorilor, înscriind pentru 3-0 în minutul 62. Ultimul gol a venit din partea lui Olivier Giroud, intrat în minutul 77 în locul lui Walcott, acesta marcând în minutul 90+3, pentru 4-0.

Echipe de start:

Arsenal: Szczesny - Mertesacker, Nacho Monreal, Koscielny, Bellerin - Cazorla, Coquelin - Sanchez (Oxlade-Chamberlain 90), Ozil (Wilshere 77), Ramsey - Walcott (Giroud 77). Rezerve: K. Gibbs, Gabriel Paulista, Ospina, Flamini.

Aston Villa: Given - Richardson (Bacuna 68), Vlaar, Okore, Hutton - Cleverly, Westwood (Sanchez 71), Delph - N'Zgobia (Agbonlahor 53) Benteke, Grealish.  Rezerve: Guzan, Baker, Sinclair, J.

Cole.

Meciul a fost arbitrat de Jonathan Moss.

Parcursul celor două echipe până în finală:

1/32 Hull City 0-2 Arsenal; Aston Villa 1-0 Blackpool;

1/16 Brighton 2-3 Arsenal; Aston Villa 2-1 Bournemouth;

Optimi: Middlesborough 0-2 Arsenal; Aston Villa 2-1 Leicester

Sferturi: Manchester United 1-2 Arsenal; Aston Villa 2-0 West Brom;

Semifinală: Reading 1-2 Arsenal; Aston Villa 2-1 Liverpool;

În urma câștigării Cupei Angliei de către Arsenal, s-a eliberat un loc pentru Europa League din campionat, beneficiara acestui lucru fiind echipa care a terminat campionatul pe locul 7, Southampton, la care evoluează și românul Florin Gardoș. #Marea Britanie #UEFA Champions league #romani in UK