Rapid Bucuresti a pierdut meciul disputat sambata seara cu incepere de la ora 20:30 cu Universitatea Cluj cu scorul de 1-0, meciul avand loc in cadrul etapei a 24-a din cadrul Ligii 1. Meciul a avut loc pe stadionul Cluj Arena din Cluj-Napoca.

Antrenorul Rapidului, Cristi Pustai, a aliniat la startul partidei un sistem 4-2-3-1, in timp ce antrenorul gazdelor, Adrian Falub a folosit sistemul clasic 4-4-2.

Cristi Pustai a inceput primul 11 cu Buchta, Sapina, Borda, Cmovs, J. Oriol, Garai, Gecov, Meulens, Coimbra, E. Oriol, Niculae, in timp ce primul 11 al formatiei din Cluj a fost compus din: Veselovsky, Bambara, Skvorc, Neag, Ciupe, Mengolo, Costin, Lungu, Ceppelini, Castillion, Gravenberch.

Pe parcursul partidei au mai intrat in teren la gazde Viveiros in locul lui Costin(minutul 52), Munteanu in locul lui Gravenberch(minutul 73), Van der Broek in locul lui Ceppelini(minutul 86), in timp ce la oaspeti Dan i-a luat locul in teren lui Borda(minutul 40), Coimbra a fost inlocuit de Benson(minutul 59), iar Meulens de Almeida(minutul 66).

Singurul gol al partidei a fost marcat de catre Castillion in minutul 56, Viveiros a recuperat o minge pe partea dreapta a atacului gazdelor, a centrat si, dupa o gafa imensa a portarului Buchta, cand a iesit gresit pe centrare, Castillion inscrie cu poarta goala in fata.

Pana la marcarea golului de catre Universitatea Cluj, Rapid a avut mai multe posibilitati de a marca prin Daniel Niculae in minutul 7, in minutul 33 mingea sutata de Garai de la 22 de metri este scoasa de sub bara de portarul Veselovski, iar in minutul 49, Daniel Niculae rateaza o noua ocazie pentru oaspeti, dupa ce a primit o minge la 14 metri de poarta lui Veselovski, executia acestuia este blocata si mingea este respinsa in corner.

Dupa marcarea singurului gol al partidei, Rapid a mai avut o singura ocazie de a marca in minutul 81 la sutul puternic al lui Alexandru Dan de la 18 metri, printre picioarele lui Bambara, dar mingea este boxata de Veselovski care indeparteaza pericolul.

In urma victoriei inregistrate in fata Rapidului, Universitatea Cluj urca un loc in clasament, ocupand locul 14 cu 23 de puncte, in timp ce Rapid Bucuresti, coboara un loc, ocupand locul 15 cu numai 22 de puncte acumulate in 24 de partide.

Etapa urmatoare, ce se va disputa la mijlocul saptamanii fiind o etapa intermediara, Universitatea Cluj v-a intalni in deplasare pe CSU Craiova, marti 7 aprilie, ora 17:00, in timp ce Rapidul v-a primi vizita formatiei ASA Targu Mures, meciul desfasurandu-se miercuri 8 aprilie cu incepere de la ora 21:30.