Intr-un meci mult asteptat de intreg Clujul si nu numai, echipele din localitate si-au dat intalnire, aseara in returul semifinalei Cupei Romaniei, pe stadionul Cluj Arena.

Oaspetii au pornit de la o remiza alba in tur si erau constienti de faptul ca orice gol marcat ar putea insemna automat si calificarea pentru ei. La fel insa ca in prima mansa, meciul s-a aratat a fi anost inca din primul minut, fara ocazii de poarta, ambele echipe preferand sa se tatoneze la mijlocul terenului, baricadandu-si defensivele si asteptand greseala adversarului. Greseli au fost, insa nu decisive.

In prima repriza nu au fost ocazii mari de poarta, intrandu-se la cabina cu tabela imaculata.

Astfel suporterii "U"-isti asteptau o schimbare in ce-a de-a doua repriza pentru a sarbatorii prima calificare in finala Cupei Romaniei dupa 50 de ani. Acest lucru nu s-a intamplat insa, ba mai mult, CFR-istii au revenit de la cabine mult mai proaspeti si puteau transa soarta calificarii in favoarea lor. Paun in minutul 64 putea deschide scorul insa sutul sau de la 11 metri a fost deviat de un adversar in corner, iar mai apoi in minutul 76 s-a opus Veselovsky in fata aceluiasi jucator. Dupa cele 90 de minute scorul a ramas 0-0, lucru ce nu a surprins pe nimeni, tinand cont de faptul ca in 2015 ambele echipe au inscris un singur gol. In prelungiri, toata lumea astepta loteria penalty-urilor. Nici suporterii nu mai sperau la vreun gol dupa abordarea celor doua echipe in 180 de minute de joc.

Dupa alte 30 de minute de prelungiri, acest lucru s-a si intamplat.

Suporterii Universitatii erau cu nervii intinsi la cote maxime, deoarece nu-si imaginau alt deznodamant in afara calificarii echipei favorite. Dupa prima serie de 5 lovituri de departajare, echipa gazda s-a vazut mai inspirata si mai norocoasa, marcand tot atatea incercari. De la CFR, au ratat Larie si Petrucci si au trimis fanii echipei gazda pe culmile extazului.

De semnalat este ca dupa aceasta eliminare din Cupa, antrenorul Eugen Trica si-a dat demisia, declarand pentru Sport.ro ca este dezamagit si ca felicita totusi echipa gazda, dorindu-le succes in finala Cupei Romaniei.