Dupa ce a reusit sa ii invinga pe cei de la CFR  in cupa, a venit momentul ca U Cluj sa isi invinga rivala din oras si in campionat la limita cu scorul de 1-0, reusind sa obtina cele 3 puncte de care avea atata nevoie. Meciul s-a incheiat 1-0 in etapa a 26-a datorita marcatorului Vlad Morar. Cel mai activ jucator al gazdelor a fost Gravenberch, fiind foarte aproape de a deschide scorul in chiar primul minut al partidei insa a tras putin pe langa bara. Urmatorul eveniment a fost cartonasul galben primit de Raul Ciupe dupa un fault asupra lui Paun in care a reusit sa-i rupa tricoul. Oaspetii au fost treziti la realitate de jocul gazdelor si au decis sa iasa la joc avand prima ocazie in minutul 15 prin Jazvic, insa Veselovsky a reusit sa respinga in corner.

CFR Cluj a solicitat penalty dupa o faza a lui Chanturia in urma unui duel cu veteranul Munteanu insa centrarul partidei n-a fost impresionat de jucatorul celor de la CFR iar ca nemultumirea sa fie mai mare i-a acordat acestuia si cartonas galben pe motiv ca ar fi simulat. La pauza s-a intrat la egalitate dar rezultatul nu le avantaja pe niciuna dintre echipe asa ca in repriza secunda oaspetii au iesit mult mai motivati de la cabine iar Ciprian Deac a executat bine o lovitura libera insa sansa n-a fost de partea oaspetilor.

Nuno Viveiros a provocat eliminarea lui Petrucci dupa o interventie foarte urata a acestuia care si-a lasat echipa in inferioritate numerica iar totul parea apoi a fi mai greu si mai imposibil din toate punctele de vedere. Acelasi Ciprian Deac a avut din nou sansa de a inscrie insa portarul gazdelor a fost din nou pe faza si a intervenit perfect facand ca scorul sa nu sufere modificari.

Vlad Morar a reusit sa aduca cele 3 puncte pentru clujeni dupa ce a primit o pasa excelenta de la Castillon iar dupa aceasta victorie U Cluj a facut un pas important de la salvarea de la retrogradare iar CFR Cluj ramane tot penultima in #Liga 1 cu doar 18 puncte adunate si practic nu mai are nicio sansa de a ramane in prima liga fotbalistica.