Steaua si Petrolul se intalneau din nou intr-o perioada de timp foarte scurta dupa ce s-au mai intalnit in două meciuri care contau pentru Cupa Romaniei unde campioana Romaniei a avut castig de cauza mergand mai departe unde va da piept cu Pandurii Targu Jiu. In campionat aseara situatia a stat cu totul diferit Petrolul fiind constienti ca nu mai au nimic de pierdut au jucat fara presiune si foarte destinsi. Lupii galbeni au reusit sa castige pe terenul ros-albastrilor dupa o perioada de aproape 16 ani cu un gol venit chiar in minutul 90 cand nimeni nu se mai astepta la asta.

Nepomuceno a fost calaul Stelei dupa ce a primit o pasa excelenta de la Kronavater si l-a invins pe Arlauskis cand nimeni nu se mai astepta la lucrul acesta.

Pentru tehnicianul oaspetilor victoria impotriva ros-albastrilor a fost cadoul perfect deoarece chiar ieri a fost ziua antrenorului care a implinit 53 de ani, fiind foarte bucuros ca a reusit sa o invinga pe Steaua mai ales ca aveau nevoie de victorie ca de aer.

Pentru echipa Petrolului Satlii si Alcenat au ratat primele sanse de a deschide scorul insa de fiecare data norocul nu a fost de partea acestora si tabela arata in continuare 0-0. Steaua a avut prima sansa de a inscrie prin Gabi Iancu cand acesta a executat o lovitura libera dar sutul sau nu si-a atins tinta trecand mult peste poarta lui Pecanha. Acelasi golkeper al Petrolului a intervenit incredibil in minutul 58 in fata lui George Tucudean asta dupa ce atacantul a primit o minge centrata foarte bine de Adi Popa de pe partea dreapta.

In ultimele 20 de minute ale partidei fostul jucator al celor de la FC Vaslui mijlocasul Nicusor Stanciu a fost omul cu ratarile in mai multe randuri, ultima ocazie fiind si cea mai mare. Oaspetii au dat lovitura in minutul 90 cand rezerva Nepomuceno a reusit sa il invinga pe Arlauskis. Ultima ocazie de egalare pentru campioana a ratat-o Ionut Neagu introdus si el pe teren in repriza a 2-a in locul lui Bourceanu care a fost huiduit tot meciul. ASA Targu Mures a reusit sa se apropie la doar 4 puncte de Steaua dupa acest pas gresit.