#Simona Halep sa calificat astazi in semifinalele turneului de la Miami dupa ce a invinso cu scorul de 2-0 (6-1, 7-5) pe jucatoarea Sloane Stephens, jucatoare din Statele Unite ale Americi, care se afla pe pozitia 45 WTA, obtinand astfel calificarea in semifinale, acolo unde o va intalni pe cea care cu greu o poate invinge, pe Serena Williams.

Se pare ca istoria se repeta, la mai putin de doua saptamani, la turneul castigat de Simona Halep la Indian Wells, atunci tot in semifinale trebuia sa se intalneasca cu Serena Williams, dar aceasta a acuzat dureri la spate si sa retras din competitie chiar inaintea meciului cu jucatoarea noastra, fapt ce a trimiso pe romanca direct in finala, pe care evident ca a si castigato.

Meciul de azi noapte a fost unul nu foarte greu pentru Simona Halep, aceasta a castigat primul set dupa numai 25 de minnute de joc, iar al doilea set a durat putin mai mult, scorul a fost mai strans, Simona reusind sa castige si setul doi cu 7-5.

O performanta nemaintalnita la jucatoarea noastra, aceasta are in acest an 24 de victorii si decat doua infrangeri, fapt ce o claseaza pe prima pozitie in clasamentul din cest an.

Trebuie sa fim mandri ca suntem contemporani cu aceasta minunata jucatoare, sa o sustinem si sa o incurajam ori de cate ori avem ocazia.

Pentru Simona Halep, intalnirea de azi dimineata a fost cea de-a patra impotriva jucatoarei din Statele Unite ale Americii, iar cu victoria aceasta, Halep a egalat la doi confruntarile dintre cele doua.

Serena Williams a invinso foarte greu aseara, pe jucatoarea din Germania, pe Sabina Lisicki, aceasta reusind sa castige al doilea set cu un categoric 6-1, dupa ce in primul set pierduse greu la tie-break cu 7-6.

A urmat setul decisiv, in care Sabina Lisicki nu i-a mai pus probleme jucatoarei numarul 1 WTA, aceast castigand setul decisiv cu 6-3.

Serena Williams parea obosita, mai ales ca a jucat trei seturi, Simona Halep trebuie sa speculeze aceste momente si sa o invinga pe americanca.

Succs Simona Halep, sa ajungi in finala!