#Simona Halep a trecut în această dimineață de americanca Sloane Stephens (locul 45 mondial), cu scorul de 6 - 1, 7 - 5, într-un meci contând pentru accederea în semifinalele Turneului de tenis de la Miami. După un prim set adjudecat fără drept de apel, după numai 25 de minute, Simona a avut puțin de furcă în setul al doilea, după ce oponenta sa și-a schimbat strategia și a reușit să îi creeze ceva dificultăți. Cu toate acestea, Simona a reușit să se impună și în cel de-al doilea set (7 - 5), calificându-se în semifinalele turneului, unde o va întâlni pe puternica Serena Williams.

Simona și Sloane Stephens se mai întâlniseră de patru ori înaintea acestui meci, victoriile fiind împărțite și de o parte și de cealaltă.

Simona a câștigat în 2012, la Barcelona (6 - 4; 6 - 4) și în  2014 la French Open - Roland Garros (6 - 4; 6 - 3), iar Sloane Stephens a fost învingătoare în 2013, Hobart (6 - 4; 6 - 0) și la Australian Open (tot în 2013: 6 - 1; 6 - 1).

Cu această victorie, jucătoarea noastră și-asigurat un cec de peste 220.000 de dolari și 390 de puncte WTA.

Tot în sferturi, Serena Williams, viitoarea adversară a Simonei, a învins-o în trei seturi pe jucătoarea germană Sabine Lisicki (7 - 6; 1 - 6; 6 - 3), locul 21 mondial, înregistrând victoria cu numărul 700 în carieră, eveniment sărbătorit printr-o ceremonie specială de către organizatori care i-au dăruit jucătoarei un tort de ciocolată plin de culoare. Cu o zi înainte, și Andy Murray primise un tort pentru victoria cu numărul 500 din întraga sa carieră.

Se pare că Turneul de la Miami devine o competiție din ce în ce mai  ”dulce”.

Simona Halep și Serena Williams (numărul 1 mondial) s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, scorul la victorii fiind de 4 - 1 în favoarea jucătoarei americane, care a învins-o pe Simona în 2011 la Wimbledon (3 - 6; 6 - 2; 6 - 1), în 2013 la Roma (6 - 3; 6 - 0) și Cincinnati (6 - 0; 6 - 4) și în 2014 în finala WTA Championship (6 - 3; 6 - 0), după ce pierduse în fața Simonei (6 - 0; 6 - 2). Cele două jucătoare trebuiau să se mai întâlnească în semifinala Masters-ului de la Indian Wells (câștigat de Simona), dar aceasta nu a mai avut loc din cauza unei accidentări a Serenei. Avem acum parte de o reeditare a acelei semifinale ”lipsă”, cele două jucătoare având ocazia să își măsoare din nou forțele.

Serena este considerată cea mai puternică jucătoare de tenis din toate timpurile și a mai câștigat Turneul de la Miami de șapte ori până acum.