Americanca, Serena Williams va fi rivalul spanioloaicei Carla Suarez (locul 12 WTA) in finala de la Miami dupa ce a castigat astazi, intr-un meci palpitant, in fata romancei noastre Simona Halep, locul trei in lume, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5 in 2 ore si 8 minute.

Serena Williams, numarul unu mondial, va cauta , sambata, sa castige al XVII-lea sau meci consecutiv in turneul de la Florida de Sud, in care are un numar de 71 de victorii si doar 7 pierderi.

In partida de azi a jucat impotriva romancei noastre #Simona Halep care i-a complicat putin viata numarului unu mondial, chiar daca Williams a avut un mare succes cu serviciile sale, cu 8 atacuri directe si 80% din puncte castigate cu primul sau serviciu si 60% cu cel de-al doilea.

Primul set a fost castigat de Serena Williams cu scorul de 6-2 dupa un break.

Simona revine pe teren mult mai hotarata si isi face serviciul fara nici un fel de probleme si castiga al doilea set cu scorul de 4-6.

Dupa ce a castigat setul al doilea, Simona Halep, a speriat-o putin pe Serena Williams.

Au urmat momente pline de tensiune pentru ambele jucatoare, insa SerenaWilliams a avut un psihic mai bun si in cele din urma a castigat in fata Simonei cu scorul de 7-5.

In 2014, la Turneul Campioanelor, in grupe, Serena Williams a fost invinsa de Simona Halep cu scorul de 6-0, 6-2.

Halep si Williams, locul 3 si locul 1 mondial, ar fi trebuit sa se intalneasca si in cadrul turneului Indian Wells, din California unde ar fi trebuit sa joace semifinala dar in urma unei accidentari Serena Williams a acuzat dureri la genunchiul drept.

Simona Halep, va primi 390 de puncte WTA si un cec in valoare de aproximativ 220.000 de dolari, in urma participarii acestui turneu de la Miami.

Serena Williams in varsta de 34 de ani este una dintre cele mai mari jucatoare din istoria tenisului feminin si nu se gandeste la retragere deocamdata.

Un meci foarte frumos. Simona Halep a jucat extraordinar in fata numarului unu mondial.

Acestea au oferit publicului din Miami un meci superb.