Odiseea extraordinara a Simonei Halep a luat sfarsit la turneul de la Miami Open. Serena Williams numarul unu WTA a fost mai concentrata la finalizare a avut mai multa incredere si a reusit sa gaseasca antidotul unei jucatoare romance extrordinare. #Simona Halep a fost la un pas de fericire, insa a cedat pe final datorita unei oboseli acumulate inclinand balanta.

Meciul s-a incheiat in urma cu cateva minute si a consemnat un 2-1 la seturi. Simona Halep a inceput temator meciul cu colosul american pierzand primul set cu 6-2. Backhandul Simonei nu a functionat prea bine in acest prim set iar Serena Williams, a facut ce a vrut pe lung de linie cu tenismena romanca.

Primul set a fost la discretia tenismenei americane, care a fost in permanenta la carma meciului reusind forehand-uri extrordinare. Simona a avut un serviciu foarte bun dar nu a reusit niciun as fiind mai mereu nevoita sa capituleze. Forcingul Simonei Halep, a durat doar cateva minute deoarece, de la 2-4 la gameuri Serena Williams a fost imbatabila reusind sa castige aproape tot ce se putea, impunandu-se cu un neverosmil 6-2. Primul set a durat doar 32 de minute, fiind cel mai slab prim set facut de Simona Halep in acest an competitional.

Setul al doilea a reprezentat si revirimentul Simonei Halep, care a a facut aceeasi isprava si in sferturile de finala. Setul a inceput tot in nota de dominare a Serenei William! S-a mers cap la cap pana la 4-4 la gameuri. Punctul culminanat si ruptura au fost evidente, deoarece Simona incurajata si din tribune de sute de romani a reusit servicii extraordinare reusind sa anuleze orice tentativa a Serenei. Ultimul game a fost castigat la zero si "Halepa" parea ca va gasi cheia succesului.

Setul al treilea, a fost cel mai dramatic set de la Miami Open si adurat mai bine de o ora. Serena Williams a venit paradoxal mult mai motivata la fileu reusind mingi extraordinare. Serena a condus cu 5-2 la gameuri si parea ca setul va fi o simpla formalitate. Simona a revenit uluitor egaland la 5. Oboseala si presiunea partidei si-au pus amprenta pe ultmele doua gameuri, in care Serena a fost mai exacta.

Simona Halep a fost la un pas de fericire si dupa un meci care a durat 2 ore si 8 minute, a trebuit sa se recunoasca invinsa. Pentru noi ramane aceeasi invingatoare. Felicitari Simona!