Liderul mondial a reusit sa castige turneul de la Miami, asta dupa ce a invins-o in finala pe spaniola Carla Suarez Navarro aflata la cea mai buna performanta a carierei sale in circuitul feminin. Desi in semifinala Serena Williams a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de romanca Simona Halep in finala lucrurile au stat mult mai simplu reusind sa o invinga pe adversara in doua seturi scurte cu scorul de 6-2, 6-0 in doar 56 de minute. A fost a 5-a victorie din tot atatea intalnire directe intre cele doua jucatoare de tenis si a patra oara cand liderul mondial reuseste sa isi adjudece un set la 0 sportivei care va urca de saptamana viitoare in top 10 wta.

Meciul a fost unul strans pana la 2-2 la game-uri in primul set iar din acel moment totul a curs in favoarea americancei care a castigat la rand urmatoarele 10 game-uri consecutive in care a pierdut doar 14 puncte si a avut nu mai putin de 27 de lovituri castigatoare. Serena a declarat dupa partida ca o felicita pe Carla Suarez deoarece a avut doua saptamani cu adevarat fantasitice dar cred ca acesta este doar inceputul pentru ea deoarece este o jucatoare exceptionala. Serena a tinut sa ii dedice victoria tatalui ei care nu s-a gasit la meci si a sperat ca a vazut meciul. Liderul mondial le multumeste fanilor pentru faptul ca o sustin, ca au crezut in ea in toti acesti ani dar mai ales ca orice s-a intamplat au trecut peste tot. Williams a reusit sa se impuna la turneul de la Miami pentru a 8-a oara dupa editiile din 2002, 2003, 2004, 2007, 2008, 2013, 2014 si 2015.

Americanca in varsta de 33 de ani a ajuns la a 18-a victorie consecutiva in turneul de la Miami avand un numar de 73 de victorii si doar 7 infrangeri aici. Americanca a castigat a 12-a finala consecutiva insa a devenit doar a 4-a jucatoare care se impune intr-un turneul de cel putin 8 ori. Recordul il detine Martina Navratilova care a reusit sa castige turneul de la Chicago de 12 ori si conduce categoric la acest capitol. Cu siguranta si constanteanca Simona Halep ar fi reusit sa o invinga pe Carla Suarez dar a intalnit-o in semifinala pe Serena care a trimis-o acasa.