Formatia spaniola Real Madrid a reusit sa faca scorul etapei in La Liga, facand uitat esecul din derby-ul cu Barcelona. Etapa aceasta a reusit o victorie clara in fata celor de la Granada cu scorul de 9-1 si a pus putina presiune pe Barcelona.

Oaspetii au reusit sa reziste onorabil in primele 25 de minute, apoi totul a devenit un cosmar pentru ei desi au avut prima ocazie de gol prin Robert Ibanez, in minutul 14, dar sutul acestuia a fost respins de Casillas. Bale a profitat in minutul 25 de o greseala in apararea celor de la Granada si a deschis scorul, dand tonul la goluri. Peste alte 5 minute, a venit randul portughezului Cristiano Ronaldo sa inscrie dupa o pasa foarte buna primita de la James Rodriguez care a revenit pe teren ca titular, pentru prima data de la accidentarea care l-a tinut doua luni departe de gazon.

Oier a respins gresit centrarea lui Marcelo iar Cristiano Ronaldo n-a stat pe ganduri si a facut dubla in minutul 36 iar peste doar alte doua minute a facut din nou hatrick-ul, cum este obisnuit dupa un sut extraordinar din afara careului. Granada a avut sansa golului de onoare la sfarsitul primei reprize insa sansa n-a fost de partea ei iar mingea trimisa de El Arabi a lovit transversala si a cazut pe linia portiii. Dupa pauza, meciul a continuat exact cum s-a si terminat prima repriza si anume cu atacurile celor de la Real Madrid care au reusit sa faca 5-0 prin golul lui Benzema in minutul 52. Peste doar alte doua minute, Ronaldo a reusit al 4-lea gol al sau si a dus scorul la 6-0 dintr-o pasa a galezului Bale care a plecat dintr-o pozitie suspecta de ofsside ca peste putin timp sa vina randul lui Benzema sa faca dubla in minutul 56.

La scorul de 7-0, oaspetii au reusit sa inscrie golul de onoare in minutul 74 prin Robert Ibanez care a reusit sa il invinga pe Casillas dupa o actiune personala insa diferenta de 7 goluri s-a facut din nou cand Mainz si-a trimis mingea in propria poarta. Ultimul cuvant i-a apartinut tot lui Cristiano Ronaldo care a mai inscris odata si a reusit in premiera sa inscrie de 5 ori intr-o partida.