U Cluj a reusit sa se impuna pe teren propriu in fata celor de la Rapid Bucuresti cu scorul de 1-0 dupa un meci extrem de greu, intre doua echipe care se lupta pentru salvarea de la retrogradare. Se poate spune ca Rapid a plecat fara puncte de la Cluj si din cauza portarului advers Veselovski care a aparat impecabil si i-a salvat pe clujeni in multe momente delicate. Prima ocazie a partidei a avut-o Daniel Niculae in minutul 7 dar portarul gazdelor a reusit sa respinga sutul sau foarte periculos. Peste putin timp a amenintat poarta gazdelor si Garai insa nici acesta nu a avut mai mult noroc decat Daniel Niculae. Pana in minutul 49 acelasi Daniel Niculae l-a mai luat la tinta pe Veselovski de 2 ori insa fara niciun rezultat pe tabela de marcaj.

Cum se intampla de obicei in fotbal clujenii au profitat de gafa lui Buchta si au reusit sa deschida scorul in minutul 56 la singura lor ocazie de gol prin Castillon care a semnat primul gol din anul 2015. Pe final Alexandru Dan a incercat egalarea insa fara niciun rezultat iar partida s-a incheiat 1-0 pentru gazde care au reusit sa ii depaseasca pe giulesteni in clasamentul Ligii 1. Cele mai mari ocazii ale rapidistilor le-a avut varful Daniel Niculae care a fost blocat de fiecare data de Veselovski. Atacantul in varsta de 32 de ani a declarat faptul ca este o infrangere dureroasa deoarece nu se asteptau sa piarda mai ales ca stiau faptul ca clujenii vor fi obositi dupa ce au jucat in semifinala Cupei dar se pare ca au reusit sa ii surprinda.

Jucatorul a spus ca daca avea putin noroc putea sa inscrie insa n-a fost sa fie deoarece nu e acel numar 9 norocos de care sa se loveasca mingea si sa intre in poarta.

Giulesteanul a afirmat ca la el este nevoie sa munceasca pentru fiecare gol si ca nu are bulanul celorlalti de care se loveste mingea si intra in poarta apoi. Lupta de la retrogradare se va duce pana in ultima etapa, toti de la echipa asumandu-si aceasta lupta. Patronul Rapidului a fost foarte suparat dupa ce echipa lui a pierdut desi a avut mai multe ocazii de a inscrie.