Etapa aceasta programa in Franta un derby foarte interesant intre echipele care se lupta pentru titlu in Ligue 1 si anume Marseille si PSG iar victoria oricei echipe ar fi distantat-o pe una de cealalta. In cele din urma capionii au reusit sa se impuna cu scorul de 3-2 la capatul unui meci superb, cu faze de gol si suspans mult.

La inceput gazdele au condus cu 1-0 si 2-1 dar in cele din urma tot oaspetii au iesit castigatori iar elevii lui Laurent Blanc au revenit pe primul loc in Franta si nu mai au de gand sa cedeze suprematia pentru a nu mai avea emotii sau meciuri in care ar trebui sa faca si imposibilul pentru a castiga campionatul.

Dupa cum i-a obisnuit pe toti iubitorii fotbalului antrenorul celor de la Marseille a ales o echipa si o tactica foarte ofensiva iar ca si rezultat a venit reusita din minutul 30 cand Gignac a reusit sa deschida scorul din pasa lui Payet iar meciul era mult mai interesant si mai animat deoarece nici PSG nu era deloc multumita cu acest rezultat si era nevoita sa iasa la joc chiar cu pretul de a fi surprinsa pe contraatac.

Doar 5 minute a fost Marseille in avantaj deoarece Matuidi a reusi un gol fenomenal din marginea careului iar scorul era egal si cei de la PSG incepeau sa prinda aripi si sa lege jocul mai bine insa totul s-a schimbat deoarece tot gazdele au fost cele care au reusit sa mai inscrie inca odata inainte de pauza prin Pierre Andre Gignac care a sutat plasat la coltul lung iar portarul nu a mai avut ce face decat sa scoata mingea din poarta iar tabela arata 2-1 in favoarea gazdelor iar golul a cazut minunat pentru ei cu doar 2 minute inainte de intrarea la cabine.

PSG a iesit mult mai motivata de la cabine iar Marquinhos a reusit sa egaleze din nou in urma unei faze fixe gestionata gresit de defensiva celor de la OM. Dupa doar alte 2 minute campionii Frantei dezvolta un contraatac prin Pastore care centreaza in fata portii pentru Zlatan Ibrahimovici iar fundasul Morel isi introduce mingea in propria poarta si ii aduce pe oaspeti in avantaj. In urma victorie PSG a devenit lider in Ligue 1 fiind urmata de Lyon.