Petrolul avea programat pentru etapa aceasta un meci destul de greu pe teren propriu contra Pandurilor Targu Jiu. Gorjenii au reusit sa se impuna cu scorul de 1-0 provocandu-le a 3-a infrangere consecutiva pe Ilie Oana petrolistilor iar tensiunea la echipa antrenata de Mircea Rednic incepe sa creasca tot mai mult, asta dupa ce a fost depasita in clasament si de revelatia campionatului si anume CSU Craiova, care a reusit sa castige usor partida pe care a disputat-o impotriva celor de la U Cluj cu scorul de 3-0 urcand in premiera pe podium in acest sezon. Golul partidei a fost marcat in minutul 14 de catre Marko Momcilovic, un jucator care se poate lauda ca a fost prezent in toate cele 24 de etape ca titular ale echipei la care evolueaza.

Partida a inceput furtunos pentru cei de la Petrolul care puteau deschide scorul foarte repede in minutul 2 insa Tchite in postura de titular pentru prima data in acest sezon de #Liga 1 nu a profitat de incredibila gafa a portarului advers. Desi au inceput mai bine si mai hotarati gazdele au cedat incet initiativa iar Momcilovic a reusit sa inscrie in minutul 14 dupa o pasa foarte buna primita de la Mihai Roman. Peste doar alte 5 minute Nicoara putea sa dubleze avantajul echipei sale dar in ultimul moment sutul sau foarte bun a fost deviat in corner. Partida a fost una pe contre iar Peteleu l-a gasit excelent pe Tchite insa jucatorul adus la insistentele lui Mircea Rednic nu a reusit sa il invinga pe portarul Pandurilor desi se afla in situatie de singur cu acesta.

Pana la pauza gazdele au mai trecut odata pe langa egalare cand Geraldo a avut o ocazie uriasa in urma unei lovituri de cap. Gazdele au presat tot mai tare iar defensiva Pandurilor parea ca va ceda din secunda in secunda iar in minutul 62 Alexandru Coman a ratat incredibil dupa ce mingea i-a revenit in urma unui sut bun plecat din piciorul lui Teixeira. In minutul 79 portarul oaspetilor a fost din nou evidentiat la sutul lui Kronaveter iar partida s-a incheiat cu victoria Pandurilor scor 1-0.