Spaniei nu ii prieste deloc sa joace pe Amsterdam Arena, indiferent ca este un meci oficial sau unul amical si ii este greu sa invinga Olanda care a prins gustul victoriei impotriva campioanei mondiale. Asa s-a intamplat si in aceasta seara cand au reusit sa se impuna cu 2-0 si au incercat sa isi mai refaca moralul dupa egalul pe care l-a izbutit in acest weekend impotriva nationalei Turciei.

Nici anul trecut rezultatul nu a fost mai bun pentru spanioli la Cupa Mondiala, cand au fost invinsi categoric cu scorul de 5-1. Ideea de baza care s-ar putea trage din intalnirile din Olanda este ca nu le place deloc spaniolilor aceste deplasari pe care le pierd aproape de fiecare data, dar nu seamana niciodata un meci cu altul si oricand pot fi surprinsi.

Echipa a fost schimbata total fata de meciul cu Ucraina, avandu-l si pe debutanul Juanmi in ofensiva nationala. Antrenorul Del Bosque a ratat inceputul de meci si acest lucru s-a vazut si pe tabela de marcaj. Olandezii, in general, te pedepsesc cand au ocazia si asa s-a intamplat si in acest meci pe care l-au rezolvat inca din primele 15 minute.

Sneijder a centrat perfect iar la finalizare s-a aflat Stefan de Vrij care a reusit sa o aduca pe Olanda in atac, aducand in acelasi rand bucuria fanilor din tribune. Gazdele nu au stat mult pe ganduri si nu le-au dat ocazia oaspetilor sa reactioneze, sa isi impuna stilul de joc si au mai muscat odata din adversari prin Klaasen care a dublat scorul pentru elevii lui Gus Hiddink, asta dupa o faza frumoasa in care apararea spaniola a fost depasita extrem de usor iar De Gea nu a avut altceva de facut decat sa scoate mingea din poarta.

Pentru atacantul celor de la Ajax este prima reusita la echipa nationala, bucurandu-se enorm pentru acest succes, mai ales ca a venit impotriva campioanei Europei si Mondiale. In prima repriza se putea intra la cabine doar cu avantaj la limita pentru gazde, insa fundasul Barcelonei, Pique, a fost blocat de Veermeer si astfel, Olandezii aveau doua goluri avans la pauza. Meciul a continuat sa fie spectaculos si cu ocazii dar s-a incheiat cu scorul stabil in primele 15 minute.