Juventus isi doreste din toate fortele sa reuseasca tripla in acest sezon si anume campionatul care este ca si castigat in Serie A avand un avans de 14 puncte fata de AS Roma, Cupa in Italia unde a reusit sa se califice in finala datorita victoriei impotriva Fiorentinei si Uefa Champions League fiind si acolo calificata in sferturi.

Juventus este prima echipa calificata in cupa Italiei dupa ce a trecut cu un scor categoric de Fiorentina, meci terminat cu scorul de 3-0 pentru torinezi cu toate ca in retur scorul a fost 2-1 pentru formatia Viola iar acum la inceputul partidei Salah a avut un gol anulat care cu siguranta ar fi cantarit enorm de greu in economia calificarii.

Juventus a reusit sa deschida scorul destul de repede in minutul 21 prin Matri iar apoi a ratat sansa de a face repede 2-0 insa Neto a avut foarte mult noroc si a reusit sa scape fara sa primeasca gol. Portarul care il inlocuieste pe fostul stelist Ciprian Tatarusanu a avut din nou o interventie foarte buna pe sfarsitul primei reprize. Cu toate acestea pana la pauza diferenta a fost de 2 goluri dupa ce Morata nu a reusit sa il insele pe portarul celor de la Fiorentina insa Pereyra a reusit sa marcheze dupa un sut a lui Sturaro.

La cabine gazdele probabil au incercat sa fie trezite la realitate si au fost certate sever iar acest lucru s-a vazut la intrarea pe teren in partea a 2-a insa fara mare succes deoarece atat Mario Gomez cat si Salah nu au reusit sa gaseasca drumul spre gol iar cum se intampla de obicei in fotbal daca nu inscrii cand ai ocazie te pedepseste echipa cealalta.

Cu toate ca Neto s-a opus cu toata voita lui impotriva sutului lui Pereyra dar nu a mai putut face nimic la reluarea lui Bonucci iar tabela arata 3-0 iar torinezii erau mai linistiti stiind ca se califica in finala.Fiorentina a ratat golul de onoare prin Aquilani iar apoi Neto a avut din nou o noua interventie salvatoare. Fostul jucator al celor de la Real Madrid Morata a fost trimis mai repede la cabine dupa o interventie la Diamanti. S-a terminat 3-0 iar Juventus merge in finala asta dupa ce a intors rezultatul din tur fiind invinsa cu 2-1.