Juventus a reusit sa se impuna in fata celor de la Empoli cu acelasi rezultat ca si in turul campionatului scor 2-0 si se indreapta cu pasi repezi spre un nou titlu de campioana in Italia deoarece urmatoarea echipa de pe locul 2 este departe si nu ii mai poate pune nicio problema. O alta echipa care doreste sa termine pe loc de Champions League Fiorentina a reusit sa se impuna si aceasta acasa impotriva celor de la Samodoria cu scorul de 2-0. Golurile partidei au fost reusite de Diamanti si Salah. Trupa lui Ciprian Tatarusanu a reusit sa ajunga pe locul 4 in Italia. Torinezii au fost cei care au avut o sansa importanta de a deschide scorul dar portarul a fost atent si sigur pe el iar meciul parea sa fie unul interesant si cursiv.

Cand totul parea ca nu se va mai intampla nimic apare din senin golul in minutul 43 cand Tevez a reusit sa inscrie in urma unei lovituri indirecte si a ajuns la golul cu numarul 17 in sezonul actual.

La pauza s-a intrat in avantaj pentru torinezi iar de la cabine au iesit mai hotarati cei de la Empoli vazand ca nu mai are nimic de pierdut si ca timpul se scurge incet asa ca a mizat totul pe cartea atacului. Pucciarelli a reusit sa se strecoare in spatele fundasilor torinezi insa Buffon a fost la post si nu a putut fi invins atat de usor, avand si atata experienta in spate fiind unul dintre cei mai mari portari ai lumii. Portarul in varsta de 37 de ani a intervenit apoi miraculos in 2 randuri salvandu-si echipa de la primirea unui gol ca si facut in minutul 69. Din acel moment partida a fost una linistita fara ocazii foarte mari dar in prelungirile partidei Juventus reuseste sa marcheze golul de 2-0 prin Pereyra desi golul i-a apartinut in mare parte tot lui Carlos Tevez.

Torinezii au un avans linistit in campionat de 14 puncte in fata celor de la AS Roma care se afla pe locul 2 si asteapta infruntarea din Cupa Italiei impotriva Fiorentinei care au reusit sa se impuna cu scorul de 2-1 in turul semifinalelor.

Italienii stau bine in sezonul actual reusind sa se mentina si in cursa pentru castigarea #UEFA Champions league.