Tanara Andreea Mitu ocupa locul 104 wta si avea o misiune extrem de dificila cand a cazut sa joace impotriva lui Madison Keys care nu i-a dat pur si simplu nici cea mai mica sansa de a castiga partida, reusind sa o invinga cu scorul de 6-2, 6-0. Nu-i pare rau ca a plecat acasa, bucurandu-se enorm ca a reusit sa ajunga pana in turul 3 unde nu mai fusese niciodata intr-un turneu de tip Premier.

Surpriza in aceasta faza a furnizat-o Lucie Hradecka din Cehia, reusind sa o invinga pe Caroline Garcia in 3 seturi desi a inceput mai slab meciul si a pierdut primul set cu 5-7, insa apoi a reusit sa intoarca partida, castigand setul secund cu 7-5, ca mai apoi, in decisiv, sa castige cu scorul de 6-4 si sa produca o surpriza enorma.

In turul urmator va da piept cu Sara Errani si se anunta a fi un meci interesant si, de ce nu, poate la fel de plin de surprize cum a fost si acesta.

Favorita 3 a turneului a reusit sa isi castige greu meciul insa in final, tot ce conteaza este victoria, de aceasta data reusind sa treaca de Madison Brengle din Statele Unite, dupa un prim set destul de echilibrat pana la 4-4, apoi a reusit un break, castigand primul set cu 6-4. In setul secund s-a mers la egalitate pana la scorul de 2-2 iar la final, meciul s-a incheiat cu scorul de 6-4, 6-4 si germanca pastreaza inca sanse la castigarea turneului.

Romanca noastra, Irina Begua avut mare noroc deoarece adversara sa, Ekaterina Makarova, s-a retras din turneul de la Charleston, astfel ca locul 36 wta a mers mai departe din oficiu si ajunge in sferturile de finala ale acestui turneu unde va da piept cu favorita numarul 5, Angelique Kerber, ocupanta locului 16 wta. Cele doua tenismene s-au mai intalnit anul acesta la Australian Open unde romanca a reusit sa se impuna dramatic, dupa ce a fost nevoie de set decisiv.

Suntem siguri ca va fi un meci pe cinste si de aceasta data intre cele doua tenismene iar suspansul va ramane pana la ora meciului cand se va decide castigatoarea.

Pentru calificarea in sferturile de finala, fiecare dintre tenismene va primi cate 100 de puncte wta si aproximatix 16.000 de dolari.