Romanca #Simona Halep traverseaza o perioada excelenta din punct de vedere sportiv.Aceasta a reusit sa se califice in sferturile de finala ale turneului de la Miami , dupa ce a reusit sa o invinga pe italianca Flavia Penneta cu scorul de 6-3, 7-5 si a reusit sa isi depaseasca vechea problema in intalnirile cu Penneta cu care a mai avut 3 meciuri disputate in trecut pe care insa le-a pierdut pe toate.

In sferturi jucatoarea constanteanca va da piept cu americanca Sloane Stephens inaintea careia are un parcurs perfect in anul acesta reusind 23 de victorii si o singura infrangere.O singura jucatoare din circuit se mai poate lauda cu acest lucru fiind vorba despre Karoline Pliskova insa diferenta o fac infrangerile cehoaica avand 5 infrangeri fata de doar una a romancei noastre care a pornit ca din tun anul acesta 2015.

Simona Halep a vorbit in exclusivitate pentru digi sport despre victoria pe care a reusit-o impotriva Flaviei Penneta si despre urmatorul meci din sferturi pe care il va avea contra lui Stephens insa nu este speriata si isi doreste un nou duel in semifinala cu Serena Wiliams, liderul mondial care la ultima infruntare a abandonat din cauza unor problem medicale pe care le-a avut la genunchi iar Halep a mers mai departe.Acum probabil ar avea loc partida si sa fim sinceri multa lume ar astepta acest lucru pentru a vedea din nou un tenis de super clasa si senzatie.Cu cele 3 turnee castigate (Szenhen,Dubai,Indian Wells )in acest an de Halep ea domina clasamentul Road to Singapore si reprezinta un record atat in circuitul feminin cat si in cel masculin.

Liderul mondial la fete Serena Wiliams a reusit sa castige doar un turneu anul acesta , la Australian Open , in timp ce liderul mondial atp a reusit sa castige 2 titluri si anume Australian Open si Indian Wells.Singurul care se poate ridica la numarul de victorii cu Halep este David Ferrer care a reusit sa se impuna la Qatar, Rio Open si Abierto Mexicano avand nu mai putin de 21 de victorii si doar 2 infrangeri.Sarapova a reusit doar un titlu la Brisbane.