Real Madrid a castigat aseara cu 2-0 meciul desfasurat in cadrul etapei cu numarul 30 din Campionatul Spaniei, contra celor de la Rayo Vallecano. Golurile au fost marcate de Cristiano Ronaldo, in minutul 67, si de James Rodriguez, in minutul 72.

Dupa o prima repriza slaba a jucatorilor lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo a reusit sa deschida scorul, astfel ajungand la golul cu numarul 300 marcat pentru echipa sa. Polemica de aceasta data a fost atunci cand portughezul a sarbatorit golul, presa spaniola interpretand acest lucru ca pe un gest facut in urma erorilor de arbitraj de care au avut parte madrilenii in ultimul timp.

Ramane sa vedem daca acest gest va avea efectul scontat sau va fi penalizat de comisia de disciplina a Federatiei Spaniole de Fotbal.

Real Madrid a inceput meciul cu Casillas, Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo, Modric, Kroos, James Rodriguez, Bale, Benzema si Cristiano Ronaldo.

Primul 11 a celor de la Rayo Valecano a fost urmatorul: Cobeno, Tito, ZeCastro, Amaya, Nacho, Trashorras, Kakuta, Fatau, Ambarda, Manucho, Bueno.

Cel mai bun fotbalist al partidei a fost desemnat columbianul James Rodriguez, revenit de scurt timp pe gazon dupa ce a absentat doua luni in urma unei accidentari.

In acest moment, Real Madrid se afla pe locul 2 in clasamentul primii ligi din Spania, cu 70 de puncte, cu 4 mai putine decat Fc Barcelona, iar Rayo Vallecano se situeaza pe pozitia numarul 9, cu 38 de puncte, salvata de la retrogradare dar fara sanse de a evolua in cupele europene in sezonul viitor.

In etapa viitoare, cea cu numarul 31, Real Madrid va evolua pe stadionul propriu, sambata, de la ora 16:00 contra celor din Eibar, echipa aflata aproape de zona de retrogradare, iar cei de la Rayo Vallecano vor juca contra celor de la Celta Vigo, tot sambata, de la ora 23:00.

De remarcat este faptul ca de la madrileni vor lipsi Toni Kroos si Luca Modric pentru meciul urmator, absente destul de importante, tinand cont de faptul ca nici Isco si nici Jese nu sunt in acest moment in cea mai buna forma. Totusi, cei din capitala Spaniei inca spera la titlu, in ciuda diferentei de 4 puncte fata de principala rivala, FC Barcelona.