Trupa antrenata de Sorin Cartu si Emil Sandoi a reusit o performanta greu de imaginat de acestia, la inceputul sezonului, dupa ce a castigat partida cu U Clujscor 3-0. Oltenii au ajuns la a 19-a partida consecutiva fara infrangere, in #Liga 1. Din luna august a anului trecut nu au mai pierdut oltenii in campionat si, totodata, etapa aceasta au reusit cea mai clara victorie. Oltenii au avut un avantaj enorm de care au profitat din plin deoarece au jucat inca din minutul 9 cu un om in plus, cand Ceppelini a fost eliminat direct dupa o talpa la Brandan iar oaspetii se confruntau cu o situatie foarte grea.

Pana in minutul 23 au reusit sa reziste clujenii pe Extensiv, cand Bawab a reusit sa inscrie al 6-lea gol stagional si Cartu era mult mai linistit.

Nuno Rocha nu a fost de acord ca la cabine sa se intre cu scorul de 1-0 asa ca a a majorat scorul dupa o centrare foarte buna a lui Tirnacop iar la finalizare, atacantul a inscris cu capul in poarta clujenilor. Veselovsky a avut mult noroc cand Vatajelu a nimerit transversala portii si a trecut pe langa golul 3 care ar fi inchis cu siguranta partida. In cele din urma, Nuno Rocha a inchis tabela de marcaj in minutul 71, dupa un contraatac superb, exersat probabil de multe ori la antrenamente de elevii lui Sorin Cartu. Antrenorul s-a declarat foarte multumit de rezultatul partidei si in acelasi timp de jocul prestat, cu toate ca stie de avantajul pe care l-au avut datorita omului in plus din inceputul partidei dar si elevii acestuia si-au facut partida usoara.

Dupa aceasta victorie solida, CSU Craiova a reusit sa urce pe podium in Liga 1, depasind-o pe Petrolul Ploiesti iar daca va continua parcursul exceptional pe care l-au avut de la aducerea lui Cartu si Sandoi, vor termina pe loc de Europa League, ceea ce ar fi o performanta uluitoare pentru olteni.

Tehnicianul clujenilor nu a fost de acord cu decizia arbitrului de a-i acorda direct cartons rosu lui Ceppelini, afirmand ca nu a existat intentie. Totul se rupe cand echipa ramane in 10 oameni iar apoi nu au mai avut forta elevii sai sa invinga o echipa asa bine organizata in inferioritate numerica.