În această seară a avut loc derby-ul etapei dintre Chelsea și Manchester United, meci încheiat cu victoria londonezilor, scorul fiind 1-0, grație golului marcat în minutul 37 de către mijlocașul Eden Hazard

După golul marcat în această seară, Eden Hazard ajunge la al 12-lea gol în acest sezon și îi asigură echipei sale cele 3 puncte, Chelsea făcând un pas uriaș spre titlul Premier League.

Belgianul a demonstrat de ce a fost nominalizat pentru titlul de jucătorul anului în Premier League, înscriind cu o execuție rafinată printre picioarele portarului De Geea.

Wayne Rooney, care a jucat astăzi în poziția de mijlocaș central, a ratat o mare ocazie când a tras în plasă laterală, iar Radamel Falcao a tras în bară, United ratând astfel șansa de a trece deasupra lui Arsenal care rămâne pe locul 2.

Manchester United se bate în ultimele 5 meciuri rămase pentru un loc ce duce în Champions League, însă speranțele pentru titlu au cam luat sfârșit după ce seria de 5 victorii consecutive s-a terminat în această seară pe Stamford Bridge.

Victoria lui Chelsea completează seria de meciuri fără înfrângere, ajungând astfel la 14 meciuri fără înfrângere în toate competițiile și se pare că nimic nu-i poate opri pe jucătorii lui Jose Mourinho în câștigarea titlului Premier League.

Kurt Zouma și Oscar au fost incluși în linia de start în detrimentul lui Willian și Ramires care au rămas pe bancă. Falcao a fost inclus în linia de start după o pauză de două luni. De asemenea, Luke Shaw a revenit în linia de start împreună cu Paddy Mcnair, în locul lui Michael Carrick, Daley Blind și Phil Jones care sunt accidentați.

Rooney a avut o mare oportunitate de a deschide scorul după doar 3 minute însă a tras în plasă laterală.

Portarul lui United nu prea a avut ce apăra în prima repriza, însă a fost nevoit să scoată mingea din plasă în minutul 37, după ce Hazard a descis scorul. Drogba a fost pe cale să dubleze avantajul însă a avut un șut defectuos.

În final, Chelsea sărbătorește o victorie care o duce cu un pas mai aproape de titlu.