Barcelona a reusit doar un egal in partida din deplasare pe care a sustinut-o impotriva celor de la Sevilla incheiata 2-2, in timp ce galaticii au reusit sa se impuna cu scorul de 3-0 impotriva celor de la Eibar si s-a apropiat la 2 puncte de catalani. Barcelona a condus cu scorul de 2-0 si a scapat victoria printre degete iar acest lucru s-ar putea sa ii coste scump in economia castigarii campionatului. Primul gol al liderului a venit dupa 14 minute de joc cand Lionel Messi a reusit sa deschida scorul cu un gol fenomenal dupa o pasa foarte buna venita de la Neymar iar portarul Sergio Rico nu a avut ce face decat sa scoata mingea din poarta.

In minutul 30 Barcelona a reusit sa duca scorul la 2-0 dupa ce starul brazilian a reusit sa marcheze un gol splendid din lovitura libera dupa ce Luis Suarez a fost faultat la marginea careului.

In minutul 34 acelasi Luis Suarez a avut o ocazie incredibila de a inscrie insa a ratat in mod inexplicabil. Meciul a fost unul frumos, cu ocazii de poarta iar catalanii dominau jocul cand echipa gazda au reusit sa inscrie in minutul 38 prin Ever Banega, argentinianul sutand puternic din afara careului iar Claudio Bravo a avut o interventie destul de slaba, ceea ce le-a permis celor de la Sevilla sa revina in joc. La cabine s-a intrat cu avantajul minim al celor de la Barcelona care dupa pauza au parut mai decisi sa isi faca partida mai usoara si au ratat din nou prin Luis Suarez care l-a iertat din nou pe poratarul Sevillei dupa ce s-a trezit cu mingea la picior in urma unui sut bun a lui Iniesta. Acelasi uruguayan Luis Suarez a ratat din nou in minutul 70 si l-a scos din pepeni pe antrenorul catalanilor.

In minutul 73 tehnicianul Barcelonei a decis sa il scoata pe Neymar care nu a putut sa isi ascunda nervii si frustrarea iar in locul sau a fost introdus Xavi. In minutul 83 s-a intamplat surpriza si anume Sevilla a reusit sa egaleze prin golul reusit de Gameiro dupa o centrare foarte buna a lui Aleix Vidal. In prelungiri Rakitic a sutat mult peste poarta si partida s-a incheiat 2-2, un rezultat negativ pentru Barcelona care mai are doar 2 puncte avans fata de Real Madrid.