Trupa lui Diego Simeone avea nevoie neaparata de victorie impotriva celor de la Real Sociedad iar acest lucru s-a intamplat dupa ce s-a impus cu scorul de 2-0. Gazdele erau presati de Valencia iar daca castigau etapa aceasta erau siguri ca vor ramane pe locul 3 in La Liga tocmai de aceea trupa lui Simeone a inceput meciul fulgerator reusind sa puna presiune pe apararea adversa care a cedat inca din minutul 2 al partidei cand Mikel Gonzales si-a pacalit portarul iar mingea a intrat in poarta.

Un jucator esential pentru Atletico este Koke care a creat faza in urma caruia a venit golul al 2-lea al gazdelor iar la finalizare s-a gazit Griezmann care a reusit sa marcheze impotriva fostei sale formatii dar in gest de fair-play a refuzat sa se bucure ceea ce au apreciat enorm fanii celor de la Sociedad desi partida avea loc pe stadionul celor de la Atletico iar acestia se aflau intr-un numar mult mai mare.

Gamez a avut si el o sansa importanta de a marca dar tabela de marcaj nu s-a modificat iar inainte pauza a venit din nou randul lui Koke sa ii dea mari emotii portarului advers dar nici acesta nu a reusit sa inscrie. La pauza s-a intrat cu scorul de 2-0 desi imediat dupa iesirea de la cabine oaspetii au ratat cea mai mare sansa de a inscrie insa Oblak a intervenit incredibil la ocazia lui Granero. Dupa aceasta victorie Atletico a reusit sa adune 3 victorii consecutive si a ajuns la 15 meciuri fara sa primeasca gol in aceasta stagiune de campionat din La Liga. Pentru etapa viitoare elevii lui Simeone au nevoie de odihna deoarece vor da piept cu Malaga care este o echipa mai bine cotata decat Real Sociedad.

Francezul Griezmann a reusit al 16-lea gol in La Liga dupa ce mingea a fost respinsa in fata de portarul Rulli.

Atacantul a reusit sa isi egaleze performanta din sezonul trecut dar de aceasta data mai sunt destule etape de disputat in care mai are timp sa inscrie. Atacantul nu s-a bucurat cand a inscris impotriva formatiei la care a evoluat din anul 2009 pana in 2014 si pentru care a reusit sa marcheze 52 de goluri.