In etapa aceasta se intalneau 2 dintre revelatiile campionatului si anume ASA Targu Mures si CSU Craiova, cei din urma aveau o invincibilitate greu de egalat. Oltenii erau neinvinsi de 19 etape reusind chiar sa urce pe podium dar apoi a fost din nou depasita de Petrolul Ploiesti dupa ce a reusit sa o invinga pe Steaua Bucuresti. A fost un meci extrem de interesant in care la final triumfatori au iesit cei de la ASA Targu Mures care dupa aceasta victorie foarte importanta au reusit sa se apropie la un singur punct de lider astfel punand o mare presiune pe ei sa castige jocul pe care il au de disputat impotriva celor de la Astra Giurgiu.

Partida a fost una tensionata, iar dupa numai 13 minute gazdele au cerut penalty la interventia lui Frasinescu asupra lui Manolov. El reusind sa scape singur cu portarul advers, dar centralul partidei nu a acordat nimic considerand ca totul a fost regulamentar.

Tanarul fotbalist al targumuresinilor, Claudiu Bumba, a avut prima ocazie de a inscrie insa Balgradean a avut o interventie foarte buna cand l-a blocat pe mijlocas. Oaspetii au solicitat si ei acordarea unui penalty dupa un duel intre Voiculet si Madson, dar nici de aceasta data arbitrul partidei nu a acordat nimic lasand jocul liber. Totul parea ca este clar si ca se va intra la cabine cu scorul de 0-0, insa in prelungirile primei reprize, Ianis Zicu, a reusit sa deschida scorul cu o super executie spre disperarea antrenorului celor de la CSU fiind foarte suparat ca echipa lui a luat gol chiar inainte de pauza.

La reluare Tarnacop a fost aproape de a inscrie insa Stancioiu a fost atent si a reusit sa respinga sutul de la distanta al jucatorului in urma unui plonjon spectaculos. Ousmane N'Doye a fost introdus in locul lui Zicu, iar la prima atingere fostul dinamovist a reusit sa se marcheze spre bucuria fanilor si a antrenorului care a fost extrem de inspirat ca l-a introdus pe jucator.

In ultimul minut al partidei Herghelegiu a reusit sa reduca din diferenta, da golul sau a fost doar pentru statistica. ASA a castigat si s-a apropiat la un singur punct de liderul Steaua.