În etapa a 29 din prima ligă, ASA Tg.-Mureș detronează liderul, FCSB, după ce învinge pe arena națională cu 1-0, prin golul marcat de Ianis Zicu în minutul 37.

A fost un meci foarte greu pentru actualii lideri, ardelenii au contat în atac doar în prima repriză, în cea de a doua repriză s-au mulțumit doar să se apere, o apărare care și-a făcut pe deplin datoria, reușind să apere golul marcat din prima repriză.

În prima repriză au fost câteva atacuri care au arătat că ardelenii îşi vor vinde foarte scump pielea în acest meci. O partidă foarte disputată, gazdele acestei partide, după ce s-au văzut conduse pe tabela de marcaj, au făcut o risipă de energie, au dominat jocul, însă pragmatismul celor de la ASA Tg.-Mureș s-a dovedit a fi  superior atacurilor în rafală.

ASA Tg.-Mureş este echipa care a nu a mai fost învinsă din luna noiembrie, această înfrângere a venit într-un meci disputat la Ploieşti, în compania celor de la Petrolul. Au fost doar 3 înfrângeri până în prezent, fapt ce a dus la un parcurs de excepţie şi totul s-a concretizat prin a ajunge liderul la zi al Ligii 1.

Dacă până acum prin mass-media, bucureştenii au început un atac mediatic, acum  se pare că au demonstrat că pe teren contează seriozitatea şi experienţa, contează mai puţin ceea ce se scrie şi mult mai mult punctele pe care le obţii la finalul unei partide. Privind în urmă ASA Tg.-Mureş este cea mai constantă echipă care îşi merită pe deplin locul ocupat acum în clasament.

Mai sunt încă 5 etape până în finalul actualei ediţii de campionat, acum prima şansă o au ardelenii în a câştiga #Liga 1 din acest an, aceasta şi prin prisma faptului că FCSB este într-o scădere de formă, şi mai ales după ultimele evoluţii. Acum parcă s-a mai dinamizat campionatul, dacă la sfârşitul primei părţi a campionatului se vedea deja campioană, cu un avans considerabil, acum a început să le fugă pământul de sub picioare. Ar fi o premieră ca o nou promovată să câştige campionatul, însă premiera va fi pentru că locul 2 nu cred că îl mai poate pierde.