Trupa lui Arsene Wenger avea etapa aceasta de disputat un derby impotriva celor de la Liverpool in care totul era posibil insa in cele din urma a fost o dupamiaza perfecta pentru suporterii lui Arsenal care au avut ce sa vada sambata pe Emirates. Disputa a fost una foarte importanta deoarece ambele echipe se lupta pentru un loc in Uefa Champions League in sezonul viitor. Gazdele au fost mult mai motivate si sustinute din tribuna au reusit sa inscrie de 3 ori in doar 8 minute si astfel au rezolvat meciul inca dinainte de pauza iar celor de la Liverpool nu le-a ramas altceva de facut decat sa se resemneze cu ideea ca nu mai pot intoarce soarta partidei.

In cele din urma partida s-a incheiat cu victoria gazdelor scor 4-1 iar cormoranii sunt tot mai departe de un loc ce ar duce in UEFA Champions League. Totul parea a fi linistit in meci asta pana in minutul 37 cand Hector Bellerin a reusit sa deschida scorul dupa o pasa a lui Ramsey si meciul devenea mai interesant.

Dupa doar alte 3 minute fostul jucator al celor de la Real Madrid mijlocasul Mesut Ozil a majorat scorul pentru gazde dupa ce a executat perfect o lovitura libera iar portarul oaspetilor a fost nevoit sa scoata mingea din poarta. Liverpool era la pamant si acuza cele 2 goluri primite si asteptau cu nerabdare pauza pentru a fi treziti la realitate de antrenor insa Alexis Sanchez n-a fost de acord ca la cabine sa se intre cu scorul de 2-0 si a marcat si el pentru un 3-0 ce le-a taiat rasuflarea celor de la Liverpool si in acelasi timp le-a distrus moralul si orice urma de a mai avea vreo ambitie de a intoarce soarta partidei.

Dupa pauza Arsenal a revenit pe teren mult mai linistita si mai relaxata si a primit gol din penalty dupa ce Sterling a fost faultat iar Henderson a transformat-o in gol.

Emre Can a fost eliminat in minutul 84 iar oaspetii nu mai aveau nici macar cea mai mica speranta ca vor reusi sa mai intoarca scorul de pe tabela de marcaj. Asa s-a si intamplat oaspetii nu au mai avut forta sa revina insa au mai primit un gol in prelungiri iar partida s-a incheiat cu scorul de 4-1 pentru Arsenal.