Gimnastii romani au pus din nou numele Romaniei pe harta valorii din gimnastica mondiala. La Campionatele Europene individuale de la Montpellier, Franta, au participat 100 de gimnaste din 33 de tari, in cadrul competitiei feminine si 167 de gimnasti din 38 tari in concursul masculin.

Gimnasta Andreea Munteanu a castigat medalia de aur, obtinand nota 14,366 si devenind astfel campioana europeana la barna. Medalia de argint a fost obtinuta de gimnasta Rebecca Downie din Marea Britanie cu nota 14,300 si medalia de bronz a fost adjudecata de Claire Martin, reprezentanta Frantei care a obtinut nota 14,200. Titlul cucerit de Andreea Munteanu este cel de-al 11-lea titlu european din istoria gimnasticii romanesti la birna.

Tot in cadrul Campionatului European de gimnastica de la Montpellier, Andreea Munteanu a obtinut locul 8 in cadul competitiei la sol, medalia de aur fiind castigata de reprezentanta Rusiei, Ksenia Afanaseva.

Andreea Munteanu, in varsta de 16 ani, este nascuta in Bustuchin, Gorj si are o sora geamana, tot gimnasta. Participarea ei la Europene s-a datorat accidentarii Larisei Iordache, fosta castigatoare a medaliei de aur la barna de acum 2 ani. Pentru Andreea Munteanu e a doua participare la un Campionat European, dupa cel de la Sofia, unde a cucerit medalia de aur cu echipa.

Presedintele Romaniei, #Klaus Iohannis, a tinut sa o felicite printr-o scrisoare deschisa, fiind a doua sportiva romanca careia presedintele ii acorda aceasta onoare, dupa tenismena Simona Halep. Premiul castigat de gimnasta in urma obtinerii medaliei de aur este in valoare de 8000 de euro.

In finala de individual-compus feminin desfasurata vineri, Laura Jurca s-a clasat pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10.

Marius Berbecar a castigat duminica medalia de argint in finala de paralele, obtinand nota 15,300 si fiind la egalitate cu elevetianul Christian Baumann. Romania a obtinut astfel prima medalie europeana la paralele masculin, dupa 28 de ani.

Medalia de aur a fost obtinuta de sportivul ucrainian Oleg Verniaiev cu nota 15,866, iar medalia de bronz nu s-a acordat.

In cadrul aceleiasi competitii, gimnastul roman Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5, evolutia sa primind nota 15,133.

Cea de a 6-a editie individuala a Campionatelor Europene s-a desfasurat in locatia moderna Park & Suites Arena, Montpellier, si s-a incheiat duminica, 19 aprilie. In cadrul ceremoniei de inchidere a Campionatului European, domnului Adrian Stoica, presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, i-a fost inmanat Drapelul Uniunii Europene de Gimnastica de catre Georges Guelzec, presedintele UEG, drept confirmare a faptului ca Romania va fi gazda celei de-a 7-a edititii a Campionatului European individual de gimnastica.