Romanca Andreea Mitu ocupanta locului 107 wta a reusit sa se califice in turul secund al turneului de la Charleston dotat cu premii in valoare de 731.000 de dolari . Tenismena noastra a avut mare noroc in primul tur cand a avaut parte de un abandon al numarul 30 wta Varvara Lepchenko, favorita numarul 10. In primul set tenismena romanca a reusit sa isi impuna stilul de joc si a castigat setul cu scorul de 6-2 si conducea cu scorul de 2-1 in setul 2 moment in care adversara ei a abandonat din cauza unei probleme medicale.

In turul 2 Mitu va intalnii tot o jucatoare din top 100 si anume croata Tomljanovici ocupanta locului 60 wta care a reusit sa treaca in primul tur de alta romanca, Alexandra Dulgheru pe care insa spera ca o va razbuna Andreea Mitu.

Pentru calificarea in turul secund ocupanta locului 107 va primi 30 de puncte wta si 4400 de dolari.

O alta romanca a fost eliminata din aceeasi competitie si anume Edina Galovits-Hall care a pierdut in 3 seturi contra americancei Madison Brengle cu scorul de 6-7, 6-4, 6-2. A fost un meci greu care a durat peste 2 ore insa diferenta a facut-o pregatirea fizica si moralul jucatoarei. Edina se afla pe locul 298 wta si nu are o mare experienta in jocuri grele in timp ce americanca se afla pe locul 43 wta avand mai multe meciuri tari pe care a reusit sa le castige sau sa le piarda greu, la muchie de cutit. Galovits a revenit in circuit in luna septembrie dupa o lunga pauza din cauzata de o accidentare a jucat abia doar primul sau meci la nivel wta iar acest lucru s-a simtit din plin dar cu siguranta va mai urca locuri in clasament deoarece are potential.

Irina Begu si colega ei de la dublu Arantxa Parra Santonja a fost eliminata in primul tur de catre perechea Timea Babos si colega acesteia Anna Lena Groenfeld cu scorul de 6-4, 6-2 in 66 de minute de joc. Despre Simona Halep vorbesc ziarele ca a refuzat sa joace pentru Romania impotriva Canadei deoarec dupa disputarea turneului de la Roland Garros aceasta doreste sa se marite cu fiul lui Teia Sponte.