Starul galez Gareth Bale nu traverseaza o perioada tocmai buna la Real Madrid mai ales ca echipa a pierdut puncte pretioase in dauna celor de la Barcelona care au reusit sa treaca pe primul loc in clasamentul din Spania dar nici jocul lui personal nu este cu nimic mai bun insa astazi la echipa de club a reusit o dubla si o pasa decisiva in jocul contra celor de la Israel. Dupa meciul pierdut cu Barcelona jucatorul Realului a fost atacat de fani datorita rezultatului si jocului slab si se pare ca a fost trezit la realitate si poate in sfarsit se va ridica la nivelul si cerintele pe care le asteapta toti. In meciul din grupa a fost decisiv pentru echipa nationala a Tarii Galilor iar pana in minutul 77 a rezolvat soarta partidei.

Primul gol al meciului a fost marcat in prelungirile primei reprize dupa o faza tipica britanica cand portarul a degajat o minge puternica iar fostul jucator al celor de la Tottenham a pasat decisiv pentru Ramsey care n-a iertat si a adus linistea inainte de intrarea la cabine.Tot dupa pauza Gareth Bale a reusit repede sa majoreze scorul la 2-0 cand a executat perfect o lovitura libera de la marginea careului, la coltul scurt reusind sa marcheze al 3-lea gol din aceasta campanie . Cand totul parea ca decurge linistit spre 2-0 in minutul 77 Bale a reusit dubla si a dus scorul la 3-0 dupa ce a primit o pasa excelenta de la Ramsey .

Jucatorul Realului a devenit jucatorul cu cele mai multe goluri marcate in preliminarile Campionatelor Europene depasindu-l pe legendarul Ian Rush .Mai mult a devenit singurul galez cu 2 duble in campaniile care duc la Europene ,asta dupa cea din meciul cu Andora.

Islanda a reusit sa castige partida cu cei de la Kazahstan cu un sec 3-0 si incepe sa puna presiune pe Cehia.Veteranul Eidur a reusit sa deschida scorul in minutul 20 pe stadionul din Astana.

La pauza s-a intrat cu scorul de 2-0 dupa ce Bjarnason a majorat scorul iar apoi gazdele au avut si ele o bara insa tot islandezii au reusit sa marcheze prin Bjarnason care a reusit dubla stabilind scorul final.