Din pacate pentru pariori, nici etapa trecuta nu am scapat de surprizele din fotbalul european. Pana la urma, de aceea sunt frumoase sporturile in general si acesta in mod special.

Vom incepe cu, probabil, cel mai spectaculos campionat din Europa: Premier League. La cinci puncte in spatele liderului Chelsea, dar si cu un meci in plus, Manchester City avea nevoie disperata de victorie. Aceasta parea ca va fi una facila, adversara fiind Burnley, aflata pe locul 18. Este adevarat, "cetatenii" au jucat in deplasare. La final, tabela arata 1-0 pentru gazde, gol marcat in minutul 61. City a avut o multime de ocazii la poarta lui Burnley, de cele mai multe ori insa suturile fiind blocate, ducandu-se pe langa sau peste poarta.

Dupa acest rezultat, Chelsea putea rasufla usurata. Doar ca se pare ca "albastrii" s-au relaxat prea tare. Ziua urmatoare, le-a venit randul lor sa joace, pe teren propriu, impotriva lui Southampton. Rezultatul final? 1-1. Diego Costa deschidea scorul in minutul 11, oaspetii egaland din penalty 8 minute mai tarziu. Londonezii au luat cu asalt poarta oaspetilor, mai ales pe final, insa goalkeeperul celor de la Southampton a fost in zi mare.

Ne mutam in Bundesliga, unde chiar nu mai stim la ce sa ne asteptam de la Borussia Dortmund. Dupa ce se afla pe ultimul loc in urma cu o luna, aceasta a sarit in prima jumatate a clasamentului. Apoi au urmat doua remize albe, cu Hamburg si saptamana trecuta cu FC Koln, pe teren propriu. Dortmund a avut 5 suturi pe poarta, niciunul fructificat insa.

In Ligue 1 parea ca vom scapa de surprize, insa meciul lui PSG de ieri ne-a spulberat aceasta iluzie. Parizienii au jucat in deplasare cu Bordeaux, pierzand cu 2-3. Ibrahimovic marca ambele goluri ale oaspetilor, golul victoriei celor de la Bordeaux venind in minutul 88, autorul lui fiind Rolan. La sfarsitul meciului, Zlatan a acuzat arbitrajul in termeni duri, lucru pentru care n-ar fi exclus sa i se acorde o suspendare. In conditiile in care PSG a avut doar 3 suturi, in afara golurilor, Bordeaux bombardand poarta adversa, ne indoim ca doar arbitrajul a fost de vina.

Mergem acum in Serie A, unde am avut ceva mai multe surprize decat in campionatele precedente. Sa incepem cu Genoa, care a fost invinsa pe teren propriu cu 0-2 de catre Chievo. Continuam cu Napoli, invinsa si ea cu 0-2, in deplasare, de catre Verona. Luca Toni inscria ambele goluri pentru gazde. Napoli a avut multe suturi la poarta, majoritatea insa din afara careului. In felul asta este greu sa marchezi. Incheiem cu Inter Milano, care nu a putut sa castige pe teren propriu contra Cesenei, aflata pe penultimul loc in clasament.

La final tabela arata scorul de 1-1. Oaspetii marcau primii la sfarsitul primei jumatati de ora, gazdele egaland 3 minute dupa pauza. In afara golului, Cesena nu a tras niciun sut pe poarta.

Alte surprize petrecute in fotbalul european de mentionat sunt remiza obtinuta de Torpedo Moscova in fata lui Zenit St. Petersburg sau victoria celor de la Arsenal Tula pe terenul lui Lokomotiv Moscova. In Elvetia, Sion a invins-o in deplasare pe Zurich. In Turcia, Istanbul Basaksehir a obtinut o remiza pe Turk Telekom, in fata celor de la Galatasaray, scor 2-2, dupa ce gazdele conduceau cu 2-0 in minutul 78, in vreme ce Fenerbahce era invinsa in deplasare de Gencler.