Echipa antrenata de Costel Galca a castigat aseara meciul disputat impotriva echipei Viitorul Constanta si a reusit astfel sa se distanteze de ASA Targu Mures, echipa aflata pe locul 2 in clasamentul Ligii I. Aflati la doar patru puncte fata de locul doi, stelistii au obtinut aseara 3 puncte, reusind astfel sa acumuleze 7 puncte fata de locul doi si 10 puncte fata de locul trei, ocupat de echipa Petrolul Ploiesti.

Desi echipa condusa de Gheorghe Hagi a deschis scorul in minutul 7 al primei reprize, prin jucatorul Nelson Bonilla, jucatorii echipei Steaua s-au mobilizat, si-au adunat toate fortele si au reusit sa egaleze prin jucatorul Cristi Tanase, aproximativ 20 de minute mai tarziu.

In repriza a doua, stelistii au beneficiat de un penalty, executat de Gabi Iancu; acesta nu a marcat, insa asta nu i-a descurajat pe elevii lui Galca. In urma unei centrari a lui Chipciu, Rusescu reuseste sa inscrie in minutul 78. Este urmat de Tanase, care reuseste "dubla" in minutul 80. Tucudean nu se lasa mai prejos si inscrie si el un gol, dupa doar 9 minute. Astfel s-a incheiat meciul, Steaua-Viitorul Constanta, scor 4-1. Dupa etapa de aseara, Steaua acumuleaza 53 de puncte si se mentine pe locul I, echipa lui Hagi ramanand doar pe locul 8, avand 29 de puncte.

Desi echipa antrenata si patronata de #Gheorghe Hagi a jucat in 10 jucatori din minutul 51, cand Adrian Putanu a primit cartonas rosu, echipa s-a descurcat destul de bine impotriva "ros-albastrilor".

Stelistii si-au "spalat pacatele" cu aceasta victorie si si-ai luat revansa in fata suporterilor care au incetat sa mai creada in ei.

Aceasta victorie este a treia succesiva in fata echipei constantene, dupa ce meciurile trecute s-au terminat cu scorul de 4-0, respectiv 3-0. Viitorul Constanta a reusit in mai 2013 sa invinga echipa din Ghencea cu scorul de 5-2. Atunci acea partida a fost suspectata de "blat", suporterii acuzand jucatorii ca au aranjat meciul contra unei sume de bani.

Ziarele cu profil sportiv din Romania l-au criticat pe Hagi, spunand ca regele a plecat umilit din Ghencea. #Constantin Galca #Liga 1